Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Piwno-muzyczna majówka w Dywitach

Piwno-muzyczna majówka w Dywitach (fot. Promocja UG Dywity)

O premierowej imprezie o profilu browarniczo-muzycznym w Dywitach można powiedzieć, że była bardzo udana.

- Cieszy fakt, że tak licznie i z takim zainteresowaniem mieszkańcy naszej gminy i goście wzięli udział w tym ciekawym wydarzeniu - mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity. - To pierwsza tego typu impreza w Dywitach, ale frekwencja pokazuje, że zapewne nie ostatnia.

Na scenie królowały pozytywny Reggaeside, klimatyczne Jazgodki i energetyczny Soul's Sound z nieprawdopodobną wokalistką.

Podpatrzyliśmy kilka par, które muzyka porwała do tańca. Obok sceny rozgorzały prawdziwe sportowe emocje, których dostarczył turniej gry w kapsle Tour de Gmina Dywity. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w kategorii dzieci i dorosłych otrzymali atrakcyjne gadżety promocyjne.

Pretekstem do spotkania na piwno-muzycznej majówce była premiera historycznego piwa warmińskich chłopów Rosanke Browaru Kormoran. To trunek, który powstał przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Piwowarów Domowych i piwowarem domowym Bogdanem Markockim. Browar Kormoran w nagrodę uwarzył na skalę przemysłową piwo domowe, które zwyciężyło na ubiegłorocznym Warmińskim Konkursie Piw Domowych.

- To wyjątkowe, historyczne piwo, które kiedyś spożywali warmińscy chłopi podczas żniw - wyjaśniał zebranym na majówce Paweł Błażewicz z Muzeum Warmii i Mazur. - Jest lekkie, rześkie, ale także sycące.

Za doznania smakowe warto podziękować też Warmińskiemu Chłopu Bosemu za piwo ze swoich surowców, Warzelni Warmińskiej za cydr, kwas chlebowy, buzę jęczmienną i kwas miodowy, domowym piwowarom za fenomenalne własne piwo, Warmińskiemu Browarowi Parowemu za swojskie piwo, no i warzenie piwa „na żywo” w 150-litrowym kotle! O dokarmianie odwiedzających zadbali lokalni producenci żywności.

Zdaniem wystawców mieszkańcy Dywit i goście imprezy z zainteresowaniem podeszli do piwnych tematów i chętnie zagłębiali się w browarniczy świat.

- Jestem pod wrażeniem rozmów i pytań, które padały - nie ukrywa Daniel Duda, piwowar domowy. - Ludzie chcą wiedzieć co piją, jak to zostało zrobione, jestem pozytywnie zaskoczony.

W Stodole zorganizowane zostało mini-muzeum historii browarnictwa Warmii, Mazur i Powiśla. Na kilkunastu planszach została pokazana piwna historia regionu.

- Takiej imprezy jeszcze w Dywitach nie było - słychać było komentarze mieszkańców.

Gmina Dywity jako organizator wydarzenia serdecznie dziękuje wszystkim za rozmowy, pomoc, wsparcie, życzliwość i kulturalne spotkanie przy piwie i muzyce!


2015-05-17 22:56, UG Dywity

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24