Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Teatralnie w Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

XV Szkolny Przegląd Małych Form Scenicznych Olsztyn 2015 (fot. Lech Wąsowski - wszystkie)

O godzinie dziewiątej rozpoczęła się rywalizacja szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wszystkich przybyłych powitała wicedyrektor Gimnazjum nr 5 pani Alina Bogdańska. Prowadzący przypomnieli najważniejsze punkty regulaminu spotkań i przedstawiono komisję oceniającą, w której skład wchodzi pięć pań: Małgorzata Zmudczyńska i Joanna Kacprzak, reprezentujące Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną w Olsztynie, Maria Baranowska ze Stowarzyszenia „Bajka” oraz Jagoda Polakowska - aktorka Teatru Lalek w Olsztynie i Małgorzata Pietrzak - kierownik literacki Teatru Lalek w Olsztynie.

W pierwszym dniu przeglądu jury miało za zadanie ocenić dziesięć rywalizujących grup teatralnych z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ze względów organizacyjnych wystąpili również aktorzy ze Szkoły Podstawowej nr 13, choć uczniowie szkół podstawowych pojawią się na spotkaniach w środę.

Kolejno wystąpiły reprezentacje:
- Gimnazjum nr 5 - „Jak żyło się z tygrysem w PRL-u?”,
- Gimnazjum nr 14 - „W krainie głębokiego snu”,
- Gimnazjum nr 24 - „Hobbit - czyli tam i z powrotem”,
- Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych - „Historia pewnego pocałunku”,
- Gimnazjum nr 23 - „Autobus”,
- Gimnazjum nr 9 - „Napiętnowani”,
- Szkoła Podstawowa nr 13 - „Wojna o echo”,
- Liceum Ogólnokształcące nr 5 - „Zbrodnia i kara”,
- Społeczne Gimnazjum 101 - „Łysa śpiewaczka”,
- Zespół Szkół Budowlanych - „Jak powstały źródła Łyny”

Po zaprezentowaniu się wszystkich zespołów, jury rozpoczęło burzliwe obrady. Choć na twarzach oceniających, podczas występów oprócz powagi i skupienia często gościł szczery uśmiech, to zdecydować o kolejności zespołów nie było łatwo. Czy lepszy był tygrys mieszkający w łazience i psujący życie pewnej rodziny, czy może pobyt młodej osoby w dziwnej krainie, z której próbuje się ona wydostać, może jednak najlepsza będzie opowieść o historii pewnego pocałunku i miłości z czasów Napoleona albo ciekawe i wesołe historyjki zaczerpnięte z pobytu w olsztyńskim autobusie, a może poważna „Zbrodnia i kara”? Zabawna historia pewnej angielskiej rodziny i jej perypetie oraz obraz o powstaniu źródeł Łyny też nie stoją na straconej pozycji w walce o palmę pierwszeństwa w tegorocznym przeglądzie, a to tylko część tego, co zobaczyliśmy w Gimnazjum nr 5.

Ponieważ komisja sędziowska ocenia innowacje, wrażenia i ciekawe rozwiązania scenograficzne sądzę, że obrady będą bardzo długie. Jaka zapadła ostateczna decyzja, dowiemy się już w poniedziałek na uroczystej gali w Teatrze Lalek w Olsztynie, gdzie najlepszym zespołom i aktorom zostaną wręczone nagrody.

We wtorek zobaczymy aktorów ze szkół podstawowych. Liczymy na wielkie emocje.


2015-05-20 02:00, Lech Wąsowski

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24