Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Konferencja „Kalendarz kulinarnych imprez regionalnych” odbyła się na zamku

Konferencję „Kalendarz kulinarnych imprez regionalnych” otworzyła marszałek Anna Wasilewska

Na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie odbyła się dzisiaj (29.05) konferencja „Kalendarz kulinarnych imprez regionalnych”. Spotkanie miało na celu prezentację kalendarza imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną województwa warmińsko-mazurskiego w 2015 roku oraz nowych członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.

Dzisiejszą konferencją zinaugurowano Festiwal „Dziedzictwo Kulinarne Warmii, Mazur i Powiśla”. Jest to jedno z największych regionalnych wydarzeń, którego celem jest promocja żywności naturalnej, tradycyjnej, lokalnej i regionalnej. Główne atrakcje wydarzenia zaplanowano na jutro (30.05) w Olsztynie.

Region warmińsko-mazurski posiada w swojej ofercie dobrze prosperującą sieć producentów takiej żywności, co podnosi naszą konkurencyjność i atrakcyjność turystyczną. Festiwal ma za zadanie promować tę ideę wśród mieszkańców regionu oraz turystów. Jego celem jest również wskazanie powiązania pomiędzy producentami surowców, którzy wachlarz swoich produktów zaprezentują na terenie przedzamcza w Olsztynie, a lokalną gastronomią.

Festiwal to połączenie prezentacji produktów żywnościowych z pokazami kulinarnymi, których efekty zaprezentowane będą szerokiej publiczności. Miłośnicy tradycyjnej, regionalnej kuchni będą mogli uczestniczyć w degustacji potraw, natomiast na stoiskach ustawionych wokół zamku producenci zaprezentują tradycyjne wędliny, sery z mleka koziego i krowiego, pieczywo, ryby wędzone, ciasta, lody, oleje tłoczone na zimno oraz regionalne piwo.

Ponadto w niedzielę (31.05) na zamkowym dziedzińcu, w godzinach 10.00-14.00, odbędzie się pokaz kulinarny wraz z degustacją potraw z dziczyzny – specjały kuchni kresowej. Organizatorem tego wydarzenia jest Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę gościem specjalnym pokazów będzie wybitny znawca kuchni myśliwskiej i kresowej dr Grzegorz Russak.

Program festiwalu (30.05):

» 11.00-19.00 pokazy kulinarne potraw tradycyjnych, naturalnych, regionalnych i lokalnych (dziedziniec zamkowy)

» 11.30, 13.30 Spotkania z żywnością tradycyjną - dr Grzegorz Russa (Sala Kromera)

» 11.00-18.00 prezentacja produktów żywnościowych producentów sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.


2015-05-29 20:03, D.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24