Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Współpraca z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem

 

Odwrócona flaga Szwajcarii, czyli czerwony krzyż na białym tle, stał się jednym z najbardziej znanych symboli w skali globalnej. Dobrze i jednoznacznie kojarzy się z podejmowaniem interwencji ws. więźniów i jeńców wojennych, rannych i chorych, w tym cywilów dotkniętych konfliktami. Świadczy wreszcie pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, wypadków i epidemii w czasie pokoju, a ponadto zajmuje się organizowaniem krwiodawstwa i szerzeniem oświaty zdrowotnej.

Spotkałem się właśnie w Sejmie z przebywającą z krótką wizytą w Polsce jedyną wiceprzewodniczącą ICRC, panią Christine Beerli. Ta była parlamentarzystka z Berna z 12-letnim stażem, ze znaczącym doświadczeniem menadżerskim, odpowiada m.in. za współpracę międzynarodową organizacji. Także z Międzynarodową Federacją Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (na jej czele stoi obecnie Japończyk Tadateru Konoe), w skład której wchodzi też - istniejący od 1919 r. - Polski Czerwony Krzyż.

Rozmawialiśmy o współpracy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża z naszym krajem, również w kontekście dramatycznej sytuacji na Ukrainie, a także tragedii uchodźców z Afryki oraz Bliskiego Wschodu, usiłujących za wszelką cenę dostać się do Europy, m.in. niezwykle ryzykowną drogą - przez Morze Śródziemne. Według propozycji Brukseli, państwa członkowskie UE (bez Danii, Irlandii i Wielkiej Brytanii - mających odrębne regulacje traktatowe) miałyby w najbliższym czasie przyjąć ok. 40 tys. migrantów. Na Polskę przypada kwota prawie 2,7 tys. osób. Ponadto nasz rząd zadeklarował gotowość przyjęcia pewnej grupy chrześcijan z Syrii, ogarniętej od 4 lat wyniszczającą wojną domową.

Odrębną kwestią jest rozwój i doskonalenie międzynarodowego prawa humanitarnego. Efektem tego stało się podpisanie jeszcze w 1949 r. czterech Konwencji Genewskich dotyczących ochrony ofiar konfliktów zbrojnych. Następnie (w 1977 i 2005 r.) - przyjęcie dwóch Protokołów Dodatkowych do powyższych Konwencji. W tej dziedzinie rola Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża jest nie do przecenienia. Generalnie zaś - w dobie niepewności oraz rosnącej liczby wojen i różnorodnych konfliktów - świat byłby bez wątpienia gorszy bez tej organizacji.


2015-06-03 11:04, Tadeusz Iwiński

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24