Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Cykl warsztatów dla seniorów w parkach Olsztyna dobiegł końca

Warsztaty w Parku Podzamcze (fot. Arkadiusz Stankiewicz - wszystkie)

Spotkania w olsztyńskich parkach za każdym razem przybierały inną formę, zmieniał się także skład grupy. Podczas warsztatów prowadzonych przez artystów i pedagogów, arteterapeutów, wykorzystywano różnorodone techniki plastyczne oraz omawiano inne zagadnienia. Do wygłoszenia pogadanek i mini- wykładów zaproszeni zostali m.in. leśnik, specjalista ds. zieleni miejskiej, biolog, zielarka, działkowiec.

Wykonywano prace stosunkowo proste, a instruktorzy służyli uczestnikom warsztatów pomocą techniczną i merytoryczną. Spotkania były bezpłatne, organizatorzy zapewniali niezbędne materiały plastyczne. Projekt realizowany był przy współudziale finansowym Samorządu Olsztyna.

Głównym celem projektu było zaproszenie seniorów do wspólnego spędzenia czasu w kreatywny sposób i w kontakcie z miejską przyrodą. Spotkania łączyły w sobie walory edukacyjne - seniorzy mogli dowiedzieć się więcej o otaczającej ich przyrodzie, tak roślinach jak i zwierzętach, oraz artystyczne - była szansa na działania kreatywne i moment autoekspresji. Był także aspekt towarzyski - seniorzy z różnych grup i środowisk mogli się przy tej okazji poznać i wejść we wzajemne interakcje.

Organizatorzy - Stowarzyszenie Samograj i inicjatywa Warsztaty Tekli - nie wykluczają, że projekt będzie kontynuowany i rozwijany w przyszłości. Zainteresowało się nim wielu specjalistów, którzy chętnie podzieliliby się także swoją wiedzą z uczestnikami i włączyli we wspólne działania podczas kolejnych spotkań.

******

Joanna Tekla Woźniak o projekcie:

W Olsztynie, jak w większości miast wojewódzkich, z roku na rok powiększa się ilość aktywności dedykowanych edukacji artystycznej dzieci i młodzieży. Powstają tzw. kluby malucha, różnorodne programy animacji dla dzieci, programy artystyczne i edukacyjne realizowane we współpracy ze szkołami i innymi instytucjami. Seniorzy natomiast, będąc powiększającą się z roku na rok grupą społeczną wydają się być w tej kwestii zaniedbani. Poza działalnością Uniwersytetu i Akademii Trzeciego Wieku wciąż brakuje ciekawych warsztatów, okazji do spotkań i edukacji dedykowanej osobom starszym. Brakuje nade wszystko aktywności niewymagających dużych nakładów finansowych, na które mogą sobie pozwolić emeryci i osoby niezamożne.

Poprzez proponowany projekt chcieliśmy to choćby w minimalnym stopniu zmienić, zachęcając osoby starsze do spotkania się w przestrzeni publicznej miasta, a konkretnie na terenach zielonych i w parkach. Jednocześnie chcieliśmy zaprosić ich do aktywnego uczestnictwa w zajęciach rozwijających kreatywność, umiejętność współdziałania w grupie, pozwalająca nawiązać nowe znajomości i spędzić czas w miłej atmosferze.

Uczestnikami warsztatów mogli być wszyscy zainteresowany mieszkańcy miasta i regionu w wieku 60 +. Do udziału w warsztatach nie były wymagane zaawansowane umiejętności w zakresie twórczości artystycznej czy rozwinięte zdolności manualne.


2015-06-24 16:44, JTW

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24