Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Filmowa etiuda o Akademii Wysokich Lotów

Akademia Wysokich Lotów

Jeden z uczestników projektu Kacper Kleszczyński, uczeń IIc Gimnazjum Publicznego w Dywitach, to filmowy pasjonat, który postanowił uwiecznić kamerą przebieg projektu. Spontanicznie zmontował materiały siedząc przy komputerze cały dzień i całą noc. Efektem jest piękna filmowa etiuda, która znakomicie podsumowuje III edycje AWL. Można ją obejrzeć na gminnym profilu Youtube pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=QSs6MimZBOY

Najlepsze było latanie samolotem i szybowcem! W końcu nie każdy w naszym wieku może na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych latać, a nawet pilotować statek powietrzny - tak na pytanie o swoje najciekawsze przeżycia projektowe odpowiada Anna Orzoł, gimnazjalistka z Dywit, która była uczestnikiem trzeciej edycji projektu Akademia Wysokich Lotów.

Trzecia edycja była ostatnią edycją przewidzianą w projekcie, który był realizowany od 2012 roku i objął swoim zasięgiem łącznie 90 gimnazjalistów z Tuławek i Dywit (po 30 uczniów w każdym z trzech lat). Uroczyste zakończenie trzeciej edycji projektu Akademia Wysokich Lotów odbyło się na terenie Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Na podsumowaniu obecni byli uczniowie - uczestnicy, rodzice, wykładowcy, opiekunowie, instruktorzy piloci, a także przedstawiciele władz Gminy Dywity i Aeroklubu.

- Dziękuję wszystkim, którzy choć w najmniejszym stopniu przysłużyli się projektowi, a wspaniałej młodzieży życzę kontynuowania i rozwoju w kierunku lotniczym, czy to jako piloci, instruktorzy, mechanicy, czy konstruktorzy - mówił Aleksander Jarmołkowicz, prezes Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. - Wszak lotnictwo jest najszybciej rozwijającą się dziedziną gospodarki.

Daniel Zadworny, sekretarz Gminy Dywity dziękował inicjatorom projektu, ale podkreślał także jego innowacyjność.

- Jesteśmy dumni, że tak nowatorska rzecz zadziała się w Gminie Dywity! Bo w której z gmin gimnazjaliści latają samolotami, czy szybowcami? I uczą się nauk matematyczno-przyrodniczych z wykorzystaniem zdobytej wiedzy w lotnictwie - powiedział Zadworny.

W każdej z edycji projektu uczniowie mieli 30 godzin zajęć teoretycznych, a także 30 godzin zajęć warsztatowych w aeroklubie. Do tego trzeba doliczyć 90 minut spędzonych w powietrzu za sterami samolotu i szybowca (lot nawigacyjny, lot z obserwacją przyrządów cyfrowych i analogowych oraz lot szybowcem). Uczniowie mieli także zapewnione indywidualne doradztwo zawodowe, wyjazdowe warsztaty kompetencji personalnych oraz wycieczki tematyczne do Instytutu Lotnictwa w Warszawie, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, czy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Młodzież okazała się ciekawa świata, zdolna, choć początki bywały trudne - mówi Bronisław Ślężak, instruktor pilot. - Udało nam się wspólnie wzbudzić ciekawość świata i otworzyć umysły. Oni nie muszą być lotnikami, ale po zajęciach wiedzą, że świat stoi przed nimi otworem.

Podobne obserwacje poczynili rodzice uczestników.

- Ten projekt to fantastyczna sprawa i przygoda życia dla dzieciaków! - uważa Tomasz Mituniewicz, którego syn Bartosz brał udział w Akademii Wysokich Lotów. - Zauważyliśmy, że syn otworzył się na inne projekty i działania. Dzięki ciekawie prowadzonym zajęciom w matematyce nastąpił u niego postęp. Jak się mówi znajomym o projekcie i lataniu samolotem w gimnazjum to otwierają oczy z niedowierzania.

Cała idea projektu zrodziła się w głowie Marioli Grzegorczyk, nauczycielki gimnazjum w Dywitach i Bronisława Ślężaka, pilota - instruktora lotnictwa. Pomysł poparł Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity widząc ogromną szansę rozwoju dla uczniów szkół z terenu gminy, posiadającej tradycje lotnicze i doskonale wpisującej się w profil promocyjny „Gmina z Polotem”. Ideę udało się przekuć w unijny projekt, na który Gmina Dywity i Aeroklub Warmińsko-Mazurski pozyskały prawie 900 tys. zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Podczas podsumowania trzeciej, ostatniej edycji projektu na lotnisku w Dajtkach uczniowie odebrali certyfikaty ukończenia, chętnie dzielili się też swoimi refleksjami.

- To było ciekawe doświadczenie i nie żałuję ani chwili spędzonej w projekcie - mówi Ignacy Kobarynko z gimnazjum w Tuławkach. - Nawiązałem nowe znajomości i latałem samolotem, co było ekscytującą sprawą.

Na zakończenie spotkania uczestnicy projektu skonsumowali pyszny tort, a władze Gminy Dywity już myślą w jaki sposób zapewnić kontynuację Akademii Wysokich Lotów.

- Jeśli tylko pojawią się możliwości finansowe na pewno będziemy aplikować o środki na podobny projekt - zapewnia Daniel Zadworny.


2015-07-08 11:43, UG Dywity

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24