Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
MINECRAFT Konstancji Nowiny-Konopki prezentuje Galeria Rynek MOK

Wernisaż odbył się w Galerii Rynek MOK

Joanna Kinowska, kurator ekspozycji, o wystawie:

MINECRAFT to gra wideo, na której punkcie całkiem niedawno świat młodzieży oszalał. Gra podbija młode serca możliwością tworzenia własnego świata. Od gracza wymagana jest kreatywność i umiejętność budowania, co z kolei z pewnością uspokaja sumienia rodziców i opiekunów. Bohater się rozwija, stwarza świat, broni go, przetwarza - tak, jak w życiu. Gra ma kilka trybów, można grać w wersji kreatywnej, ale można też ustawić tryb przeżycia. Ta druga, wymagająca wyobraźni i wysiłku, sporej wyobraźni, to taka namiastka dorosłego i burzliwego życia. No risk - no fun, przy czym konsekwencje pozostają tylko w grze.

MINECRAFT Konstancji Nowiny-Konopki to wizualna opowieść o tym, jak w rzeczywistości mogą się spotkać wizje dwóch nastolatków. Jedna młodość istnieje we wspomnieniach, druga dzieje się teraz, choć w dużym stopniu w świecie wirtualnym. Obserwujemy, jak różnie wchodzą w życie, jak różnie się bawią. Nie jest to podróż sentymentalna, którą chyba każdy odbył, z zatapianiem się w świat dorastania rodziców. Tu było to, tam było tamto, tu się bawiliśmy tak i tak - przypomina to bardziej zwiedzanie muzeum. Tymczasem Minecraft buduje pomost porozumienia. Nie neguje zabaw młodszych, nie ma tu utyskiwania - a wy ciągle w tych komputerach, wyszlibyście pożyć. Tryb przeżycia, w realu czy w grze, rządzi się podobnymi regułami. Z takiego dorastania zwykle mamy bogatszą głowę, wspomnienia i przeżycia, i żadnych, lub bardzo niewiele, obrazów, którymi można się podzielić.

MINECRAFT to seria zdjęć opowiadająca o tym, jak nastolatek wchodzi do świata dorastania własnej matki. Bez podróży sentymentalnej. Wchodzi i rozgrywa po swojemu daną rzeczywistość. A my patrzymy, kibicujemy, odnajdujemy się w podobnej sytuacji. Jesteśmy w stanie powstrzymać oceny, dobre rady? Możemy wejść w tę grę z powrotem?

Projekt autorki został zrealizowany wczesną wiosną 2014 roku w budynku (obecnie już nieistniejącym) Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. Zainspirowany został rozmową z dziennikarzem na temat innego projektu artystki „1001 złych uczynków” na temat grupy dzieci z Zabrza, których zabawy „normalnym ludziom” zjeżyłyby włosy na głowach. Autorka, próbując odpowiedzieć na pytanie o to, jak wychowuje swoje pociechy, postanowiła pokazać jak różne są dzieciństwa zapamiętane przez nią i te współczesnych dzieci. Po rozmowie z synem na temat pożaru, który wystąpił w Minecrafcie podczas jego rozgrywki, zdecydowała się pokazać mu swój MINECRAFT (swoje dzieciństwo i swoje zabawy) i udokumentować to, co jej syn pozna i odczuje zagłębiając się w świat dzieciństwa swej matki.

Jaki był efekt tego projektu, można dowiedzieć się z zapisu wideo dzisiejszego wernisażu. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Wystawa potrwa do 20 września.

******

Konstancja Nowina-Konopka (1980) urodziła się i mieszka w Krakowie. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, przez blisko 10 lat pracowała w administracji samorządowej oraz przez 2 kadencje piastowała fotel radnego dzielnicy, w której mieszka. Pasja do fotografii skłoniła ją do porzucenia tych zajęć. W 2012 roku uzyskała dyplom Akademii Fotografii w Krakowie.

Zwyciężyła w konkursie fotograficznym Lens Culture Student Photography Awards projektem „1001 złych uczynków” i znalazła się w gronie „21 New and Emerging Talents”. Została również wybrana do pierwszej piątki w konkursie Vienna International Photo Awards 2013.


2015-08-21 22:33, D.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24