Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Przyjazny klimat dla startujących przedsiębiorców

List intencyjny podpisali: Wioletta Śląska-Zyśk, Piotr Grzymowicz, Witold Wróblewski i Tomasz Andruszkiewicz

Prezydenci Olsztyna, Elbląga i Ełku, a także wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk zadeklarowali w nim, że będą działać na rzecz stworzenia w województwie warmińsko-mazurskim ekosystemu sprzyjającego powstawaniu oraz rozwijaniu nowych przedsiębiorstw. Ekosystem, którego zadaniem będzie wychwytywanie pomysłów z potencjałem na utworzenie rentownych firm, mają tworzyć m.in. z instytucje otoczenia biznesu, uczelnie, środowiska inwestorów i przedsiębiorców.

Regionalną współpracę na rzecz młodych przedsiębiorców rozpoczyna budowa platformy startowej, która zostanie sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (działanie 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów). Będzie to kompleksowy system rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw typu startup, dzięki któremu pomysły biznesowe będą przekształcane w gotowe do komercjalizacji produkty czy usługi. Debiutujący biznesmeni do 35 roku życia, a przede wszystkim absolwenci szkół wyższych oraz studenci ostatnich lat studiów, na dobry początek otrzymają wsparcie doradcze, dostęp do biura, a nawet bezzwrotną dotację na rozwój.

- Chcemy, żeby w naszym regionie powstawały innowacyjne firmy - mówi Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Mądrych, młodych ludzi jest wielu. Chcemy te osoby zatrzymać u nas. Brak doświadczenia biznesowego, czy zbytni optymizm będzie weryfikowany przez specjalistów. Młody człowiek będzie mógł cały czas liczyć na wsparcie doświadczonych przedsiębiorców i specjalistów z rożnych dziedzin.

Na Warmii i Mazurach budową platform startowych zajmą się parki technologiczne z Olsztyna, Ełku i Elbląga. Już teraz działają przy nich inkubatory przedsiębiorczości, a dzięki środkom z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, oferta dla początkujących jeszcze się rozszerzy. Doświadczenie ze wspieraniem firm typu start-up dotąd miał przede wszystkim Park Naukowo-Technologiczny z Ełku, który zorganizował dwie edycje konkursu „Twój start-up - Twoja przyszłość”. W tym roku zwyciężył w nim pomysł na produkcję lampy o wysokiej mocy, emitującej światło widoczne z odległości 8 km, która może być wykorzystywana do oświetlenia paralotni.

Pomoc dla nowych firm jest też przewidziana w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia Mazury 2014-2020. Na inkubowanie przedsiębiorstw (m.in. wynajem powierzchni w parkach technologicznych, usługi doradcze i szkoleniowe) przeznaczone są 24,4 mln euro, na projekty inwestycyjne - 10,8 mln euro, będzie też 10,9 mln na instrumenty finansowe (pożyczki, poręczenia kredytowe itp.). O wsparcie na start będą mogły ubiegać się też osoby bezrobotne zainteresowane samozatrudnieniem. Na ten cel w RPO zarezerwowanych jest aż 28 mln euro.

Przedsiębiorcom pomóc mogą także pracownicy:

» Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, którzy udzielą pomocy zarówno, poszukującym nowych zagranicznych rynków zbytu, jak i inwestorom, zainteresowanym ulokowaniem tu biznesu; Eksperci COIE mogą przygotować m.in. dane o zagranicznych rynkach czy potencjalnych kontrahentach oraz kompleksowe informacje, niezbędne do przeprowadzenia inwestycji w naszym województwie; więcej na stronie www.invest.warmia.mazury.pl lub pod numerem telefonu 89 512 51 70;

» Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w ramach której funkcjonuje punkt kontaktowy sieci Enterprise Europe Network. Pracownicy WMARR pomagają w rozwijaniu potencjału eksportowego i zdolności innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw z naszego województwa; aby dowiedzieć się więcej sprawdź strony www.een.wmarr.olsztyn.pl oraz www.wmarr.olsztyn.pl lub zadzwoń 89 521 12 62.


2015-09-15 20:33, AS

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24