Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Mirosław Sochacki laureatem nagrody mi. Maryny Okęckiej-Bromkowej 2015

Laureatem tegorocznej edycji nagrody został Mirosław Sochacki (fot. Anna Kopacz - wszystkie)

Tegorocznym laureatem nagrody został dziennikarz Radia Olsztyn Mirosław Sochacki, który w swoim zawodowym dorobku ma nie tylko materiały historyczne, reportaże i audycje edukacyjne, ale też prowadzi rozmowy oraz debaty z politykami.

Laureat nie krył zaskoczenia faktem otrzymania nagrody (statuetki oraz kwoty 10 tys. zł), jednakże bardzo się z niej ucieszył. Wraz z nim cieszyli się również licznie przybyli na uroczystość koledzy i koleżanki z rozgłośni.

******
Maryna Okęcka-Bromkowa urodziła się na Wołyniu (26 czerwca 1922r.). Niewiele wiadomo o tym, co robiła w czasie II wojny światowej. Po wyzwoleniu trafiła na Ziemie Odzyskane. Najpierw, do 1948 r., pracowała w Bytomskich Zakładach Budowy Maszyn w Katowicach, następnie przyjechała do Olsztyna, gdzie pracowała w Banku Inwestycyjnym.

W 1956 r. podjęła pracę dziennikarki w Polskim Radiu Olsztyn. W swej pracy dziennikarskiej podjęła temat folkloru Warmii i Mazur. Zgromadziła bogatą taśmotekę pieśni i gawęd, ratując je w ten sposób przed zapomnieniem. Ponad 200 nagranych przez nią taśm trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie. Była autorką wielu programów radiowych, m.in. Tropami ludzi i pieśni. Za pracę w radiu przyznano jej Złoty Mikrofon.

Przygodę literacką Maryna Okęcka-Bromkowa zaczęła od wierszy, drukowanych najpierw w lokalnej prasie. Potem już zwróciła się w stronę prozy. Wydała trzy tomy legend, gawęd i pieśni zebranych na Warmii i Mazurach, przy czym Śpiewa wiatr od jezior (1966 r.) opatrzyła własnym wstępem, zawierającym zarys badań nad folklorem Warmii i Mazur. Kilkukrotnie był wznawiany jej zbiór baśni i legend Nad jeziorem bajka śpi (1971 r.). Pisała też powieści, w których wspomnienia z dzieciństwa łączyła ze współczesnymi sprawami regionu. Pierwsza, Sekretarzyk babuni (1970 r.), opisuje egzotykę rodowych tradycji wołyńskiego ziemiaństwa. Druga to Święto od cholery, czyli gawęda współczesna (1976 r.), trzecia, Historia familii z Marciszek (1979 r.), to saga rodzinna obejmująca cztery pokolenia na przestrzeni stu lat. W latach 1971 - 1981 Maryna Okęcka-Bromkowa była członkiem Związku Literatów Polskich. W 1982 r. odeszła na emeryturę. Od tego czasu publikowała głównie na łamach dwutygodnika Posłaniec Warmiński.

Za działalność dziennikarską, literacką i społeczną została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Była także dwukrotnie nagradzana przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej.

Zmarła 15 października 2003 w Olsztynie.


2015-10-02 20:50, Anna Kopacz/D.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24