Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Kwesta z odblaskami na cmentarzu

Kwesta na cmentarzu w Bukwałdzie (fot. Promocja UG Dywity)

„Anioły mają aureole, Ty masz rozum i odblaski” – pod takim hasłem Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Bukwałd  w niedzielę (1.11) promowało  i zachęcało mieszkańców odwiedzających groby bliskich do noszenia odblasków.

Akcja na cmentarzu w Brąswałdzie została połączona ze zbiórką pieniężną na opłacenie ostatniego, czwartego projektu budowlanego remontu zabytkowej kaplicy w Bukwałdzie. Efekt to zebrane ponad 3,1 tys. zł.   

– Pomysł na zorganizowanie akcji był spontaniczny – przyznaje Bogumiła Brewka, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Bukwałdu. – Z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie udało nam się pozyskać ponad pół tysiąca odblasków i postanowiliśmy coś zrobić, by zachęcić pieszych do ich noszenia. Problem jest bardzo duży i dotyczy każdego z nas. Docierały do nas sygnały, że bardzo dużo osób po zmroku nie nosi żadnych elementów odblaskowych.

Członkowie stowarzyszenia poprosili o pomoc księdza Stanisława Tkacza, proboszcza parafii w Brąswałdzie, który zgodził się na krótką prezentację przed główną mszą świętą. Wierni mogli przekonać się, jak słabo jest widoczny pieszy na drodze. Po zmroku kierowca nie ma szans by w porę zareagować.

Akcja propagowania odblasków połączona została ze zbiórką  datków na remont kaplicy w Bukwałdzie. Panie ze stowarzyszenia już od rana kwestowały przy cmentarzu w Brąswałdzie. Niemal każdy odwiedzający  cmentarz był bardzo mile zaskoczony całą akcją. Przełożyło się to również na zebrane środki. Fundusz remontowy został zasilony kwotą 3121,57  zł.

– Serdecznie dziękuję w imieniu wszystkich mieszkańców wsi Bukwałd za wsparcie finansowe naszej kaplicy, oraz prosimy noście odblaski żebyście byli widoczni na drodze – mówi Bogumiła Brewka.

Za ostatni, czwarty z projektów budowlanych dotyczących remontu kaplicy w Bukwałdzie trzeba zapłacić 24 tys. zł. Oprócz datków z kwesty w Brąswałdzie prywatne osoby wpłaciły kolejne 3 tys. zł, więc brakuje jeszcze niecałe 18 tys. zł.

– Planujemy jako sołectwo zorganizować stoiska handlowe w Stodole w Dywitach w czasie przedświątecznych jarmarków w grudniu, a zysk ze sprzedaży świątecznych ozdób i ciasteczek przeznaczyć na fundusz remontowy kaplicy w Bukwałdzie – zapowiada Bogumiła Brewka. – Ozdoby świąteczne możemy wspólnie przygotować w świetlicy wiejskiej. Pierniczki świąteczne i ciasta przygotowane w domach przez chętne osoby możemy również wspólnie pięknie popakować. Bardzo proszę mieszkańców Bukwałdu i wszystkich chętnych o zgłaszanie propozycji telefonicznie do sołtysa (tel. 606 754 962).


2015-11-03 12:53, Promocja UG Dywity

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24