Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Żeby pamięć o Małgorzacie Plichcie nie zaginęła

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Małgorzacie Plichcie w SMS

W zorganizowanej przez Szkołę Mistrzostwa Sportowego kierowaną przez Barbarę Rapińczuk uroczystości udział wzięli rodzice Małgorzaty Plichty - Krystyna i Zbigniew Żołnierowiczowie oraz jej dzieci - Dominika Stypółkowska z rodziną i Marcin Plichta. Wśród gości byli także: prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, poseł Paweł Papke, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego Barbara Stanisławiszyn oraz fundator pamiątkowej tablicy Leszek Malarski. Tablicę odsłonili wspólnie rodzice Małgorzaty Plichty i prezydent Olsztyna.

Z okazji uroczystości w szkole przygotowano wystawę fotografii i dokumentów oraz film poświęcony Małgorzacie Plichcie. Więcej o przebiegu uroczystości na naszych zdjęciach i filmie.

Przypomnijmy, że Małgorzata Plichta to olsztyńska utytułowana gimnastyczka, trener, wychowawca, pedagog, znakomity fachowiec. Pracą nad szlifowaniem młodych talentów gimnastycznych była naznaczona niejako od urodzenia. Była drugim pokoleniem rodziny Żołnierowiczów, które tworzyło historię olsztyńskiej gimnastyki.

Karierę pedagogiczną rozpoczęła w roku 1989, pracując jako wychowawca świetlicy w Szkole Podstawowej nr 4 w Olsztynie. Od 1991 zatrudniono ją, jeszcze jako studentkę, w Szkole Mistrzostwa Sportowego na stanowisku nauczyciela-trenera. Studia magisterskie w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie ukończyła w 1992 roku. W 1995 roku ukończyła studia podyplomowe w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, zdobywając stopień trenera klasy II w gimnastyce sportowej. Od roku 1999 pełniła funkcję trenera koordynatora tej dyscypliny w SMS.

Od 2000 roku była członkiem Komisji Metodyczno-Szkoleniowej - Zespołu Ekspertów ds. Kobiet przy Polskim Związku Gimnastycznym. W tym też roku była trenerem odpowiedzialnym za przygotowanie grupy olimpijskiej Sydney 2000. Rok 2001 przyniósł dwa kolejne w jej karierze stopnie rozwoju zawodowego - uzyskała stopień awansu nauczyciela dyplomowanego oraz stopień trenera klasy I. Ale nie tylko sama doskonaliła swój warsztat pracy, od 2001 roku dzieliła się swoją wiedzą i autorytetem z młodszymi kolegami, pełniąc funkcję opiekuna stażu trenerów szkolnych a także publikując artykuły i materiały metodyczne z zakresu gimnastyki oraz współredagując ze swoją mamą, Krystyną Żołnierowicz, książkę poświęconą ćwiczeniom na równoważni.

Jej stałe dążenie do podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia umiejętności zawodowych zaowocowało licznymi nagrodami i odznaczeniami. Wśród nich należy wymienić Srebrną Odznakę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu „Za zasługi dla sportu”, którą Małgosia otrzymała w 2005, Brązową Odznakę Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej w 2000 roku, Odznakę Honorową Polskiego Związku Gimnastycznego. Wielokrotnie była wyróżniona Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyn. Społeczność szkolna zaś w roku 2002 w uznaniu jej zasług przyznała jej Odznakę „Zasłużony dla SMS”.


2015-11-07 16:21, wb

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24