Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Cittaslow w Polsce obchodzi dziesiąte urodziny

Reszel - zamek

Partnerzy zdecydowali się utworzyć Komitet Organizacyjny i Założycielski polskiej sieci oraz przestrzegać międzynarodowego statutu. Miejscowości z Warmii i Mazur od początku pełniły wiodącą rolę w popularyzacji idei Cittaslow. Największy rozkwit sieci obserwowany jest w ostatnich latach. Jeszcze w 2010 roku sieć liczyła sześć miejscowości w Polsce. W ciągu pięciu lat ruch „miast dobrej jakości życia” rozrósł się do 23 miast, w tym 18 ośrodków z Warmii i Mazur: Reszel, Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn, Lubawa, Gołdap, Dobre Miasto, Barczewo, Pasym, Górowo Iławeckie, Nidzica, Bartoszyce, Lidzbark, Działdowo oraz Orneta.

Cittaslow na świecie skupia obecnie 207 miast na sześciu kontynentach. Choć niekwestionowanym liderem ruchu są miasta Półwyspu Apenińskiego, to idea zdobywa zwolenników nawet w tak odległych zakątkach świata jak Nowa Zelandia, Tajwan, Kolumbia, czy Republika Południowej Afryki. Najwięcej jest oczywiście ośrodków europejskich, ale i tu trafiają się ciekawe lokalizacje, takie jak islandzki Djupavogshreppur.

Polska jest największym po włoskim zrzeszeniem miast „dobrej jakości życia”, a miejscowości z Warmii i Mazur, jako jedyne na świecie rozpoczynają tak szeroko zakrojony program rewitalizacji. Pomagają w tym pieniądze Unii Europejskiej. Na odnowę zabytkowej zabudowy i działania prospołeczne w 14 miastach wchodzących w skład sieci zaplanowano 51 mln euro. Miasta prowadzą też działania promocyjne m.in. imprezy w ramach Niedzieli Cittaslow, wspólny udział w targach, czy festiwal miast Cittaslow. Samorząd województwa jest od początku członkiem wspierającym sieci.

Ideą ruchu jest szerzenie tzw. kultury dobrego życia oraz gościnności, stanowiącą alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu. Zrzeszenie w Cittaslow oznacza także szczególne pielęgnowanie regionalnej kuchni i wytwórczości, rozwijanie kontaktów między miejscowymi producentami, ale również zabieganie o zdobycze nowoczesności wpisujące się cele ruchu tj. rozwój sieci internetowych, powstawanie tras rowerowych, likwidowanie barier architektonicznych czy używania w miastach materiałów budowlanych przyjaznych środowisku.


2015-11-16 19:44, inf. pras.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24