Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Dla Ziemi – godzina i… więcej w olsztyńskim ZGOK-u

Uczestnicy szkolenia zwiedzili zakład (fot. ZGOK - wszystkie)

Od wczesnych godzin porannych w nowo wybudowanym Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie, zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, miały okazję pod okiem fachowców zapoznać się z zasadami gospodarki odpadami na Warmii Mazurach. Kilka grup małych gości w ramach zajęć Uniwersytetu Dzieci w Olsztynie uczestniczyło pod okiem specjalistów w edukacyjnych zabawach. Dzieci zwiedzały też zakład. Okazuje się, iż poziom wiedzy 6 latków przewyższa stan wiedzy dorosłych. Dzieci z łatwością odróżniały plastiki, które można segregować od plastików, które się do odzysku nie nadają. Stara zasada, czym skorupka za młodu nasiąknie... w tym przypadku tchnie optymizmem w spojrzeniu na przyszłości polskiej ekologii.

Nauka zawsze oporniej szła osobom dorosłym. I tak jest także w ocenie stanu świadomości ekologicznej dorosłych Polaków w przypadku zasad gospodarki odpadami. Szczególnie zima bezwzględnie odkrywa niski stopień wiedzy naszych rodaków na ten temat. Zadymione miasta są tego najwymowniejszym przykładem. Nierzadko za zewnątrz czuje się ostry zapach szkodliwych substancji z plastików palonych w domowych piecach. Dlatego w ramach projektu „Nowe porządki w gospodarce odpadami na Warmii i Mazurach” przedstawiciele organizacji pozarządowych Olsztyna i regionu Warmii i Mazur wzięli udział tego dnia w specjalistycznym szkoleniu.

Tematyka szkolenia, dostępna na stronie internetowej ZGOK, zainteresowała przedstawicieli organizacji ekologicznych z Kaliningradu i w szkoleniu wzięła udział również liczna grupa Rosjan. Uczestnicy szkolenia poznali np. Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami Województwa Warmińsko-Mazurskiego, zadania nałożone na gminy w gospodarowaniu odpadami komunalnym, ale także uczestniczyli w postawieniu diagnozy na temat, jakiej wiedzy brakuje mieszkańcom z zakresu odbioru odpadów zmieszanych i segregacji odpadów. Wśród prelegentów byli miedzy innymi: Andrzej Ryński, wiceprezes firmy Remondis Olsztyn, Grzegorz Drozdowski, z-ca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Adam Sierzputowski prezes ZGOK. Uczestnicy szkolenia zwiedzili zakład i jako pierwsi mieli okazję zapoznać się z nowym nabytkiem olsztyńskiego ZGOKu - mechaniczną rozdrabniarką do wielkogabarytowych odpadów.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych wezmą udział jeszcze w dwóch sesjach szkoleniowych, po czym z pozyskanym certyfikatem szerzyć będą świadomość ekologiczną w społecznościach lokalnych.


2016-03-20 22:37, Krzysztof Krzyz

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24