Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
„Borussia” organizuje aukcję dzieł sztuki, by odtworzyć oświetlenie Domu Mendelsohna

Wystawa obrazów w Domu Mendelsohna

Fundacja „Borussia” i Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia” organizują Aukcję Dzieł Sztuki pod hasłem „Więcej światła w Domu Mendelsohna”. Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na rekonstrukcję zabytkowego oświetlenia wnętrz Domu Mendelsohna. Aukcja odbędzie się w sobotę (2.04) o godz. 16.00 w Centrum Dialogu Międzykulturowego (Dom Mendelsohna) przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2 w Olsztynie.

W Olsztynie, rodzinnym mieście światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna zachowała się jego pierwsza realizacja  - zespół budynków Bet Tahara, znajdujący się przy cmentarzu żydowskim przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2. Dzięki zaangażowaniu olsztyńskiej „Borussii”  oraz pomocy wielu instytucji, organizacji i ludzi dobrej woli podupadający budynek Bet Tahary został wyremontowany i zaadaptowany do nowej funkcji. W 2013 r. rozpoczęło tu działalność Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna.

Choć najważniejszy etap prac budowlanych i konserwatorskich został zakończony, nadal potrzebne są środki na zakup oświetlenia zabytkowego wnętrza, w tym charakterystycznej kopuły. Poprzez zorganizowanie aukcji dzieł sztuki „Borussia” chce pozyskać potrzebne środki do odtworzenia na podstawie archiwalnych zdjęć odpowiednich lamp i kinkietów, podobnych do tych zaprojektowanych przez Ericha Mendelsohna.

W inicjatywę włączyli się artyści malarze i rzeźbiarze z Olsztyna oraz z Litwy i z Francji, którzy przekazali na aukcję 23 swoje prace. 2 kwietnia, oprócz licytacji dzieł sztuki będzie można także wspomóc inicjatywę „Borussii”, zakupując specjalnie przygotowane na ten cel cegiełki.

Spotkanie uświetni występ znakomitej olsztyńskiej aktorki Ireny Telesz, która przeczyta fragmenty korespondencji prowadzonej przez lata przez Luise i Ericha Mendelsohnów.

Wszystkie ofiarowane na aukcję prace można zobaczyć na stronie internetowej „Borussii” w zakładce „Aktualności” (http://borussia.pl/index.php/aktualnosci/), oraz na profilu facebook organizacji. W dniach 30.03-01.04.2016 prace będą również prezentowane w formie wystawy w Domu Mendelsohna w godzinach 8:30-16:30.


2016-03-30 22:18, inf. pras.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24