Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Muzyka grupy Queen ponownie zabrzmiała pod kopułą olsztyńskiego planetarium

The best of Quenn schow w Olsztyńskim Planetarium
Po raz drugi w ciągu niespełna pięciu miesięcy Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaprosiło olsztynian na spotkanie z muzyką kultowej grupy Queen. Pierwszy z trzech koncertów w tej edycji spotkań odbył się w piątkowy (15.04) wieczór pod kopułą planetarium.

- Spotkania z muzyką grupy Queen w planetarium to nasz autorski pomysł - mówi Magdalena Pilska-Piotrowska, kierownik działu multimediów i obsługi technicznej Olsztyńskiego Planetarium. - Pierwsze spotkania odbyły się w listopadzie ubiegłego roku, w rocznicę śmierci lidera grupy Freddiego Mercury`ego. Ponieważ tamta edycja spotkała się z pozytywnym i szerokim odzewem, więc stwierdziliśmy, że jeszcze raz zaprezentujemy ten spektakl.

Dlaczego jednak koncerty muzyczne organizuje planetarium astronomiczne, a nie instytucje kultury na co dzień zajmujące się działalnością koncertową?

- Grupę Queen i planetarium wiele łączy, m.in. astronomia - wyjaśnia Magdalena Pilska-Piotrowska. - Gitarzysta grupy Queen Bryan May jest doktorem astronomii, a więc zarówno w zespole Queen, jak i wśród pracowników planetarium mamy doktorów astronomii. Po drugie pewna magia, która towarzyszyła temu zespołowi, jest również odczuwalna pod rozgwieżdżonym niebem planetarium. Dodatkowo nazwisko solisty zespołu Freddiego Mercury`ego to nazwa jednej z planet. Jest więc wiele czynników, które łączą ten zespół i nasze planetarium. I planetarium to bardzo dobre miejsce, żeby muzyki grupy Queen słuchać.

Przeboje Queen odtwarzane były przez komputery, ale nietóre fragmenty utworów były grane na żywo przez pianistę Rafała Gajewskiego i gitarzystę Mateusza Chochłowa. Na scenie pod kopułą planetarium do rozbrzmiewającej z głośników muzyki Queen tańczyła grupa Pracowni Tańca Pryzmat, przygotowana do udziału w spektaklu przez Katarzynę Grabińską. Częścią spektaklu był też pokaz animacji w technologii fulldome.

Dwa kolejne koncerty „The best of Queen show” odbędą się w sobotę i niedzielę (16-17.04). Początek o godz. 19.00. Pracownicy planetarium nie wykluczają kolejnych edycji spotkań z muzyką grupy Queen, tym bardziej że w tym roku przypada 70. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci Freddiego Mercury`ego.
2016-04-16 01:31, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24