Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
W kolorowym świecie karmelu

Wspólne zdjęcie uczestników warsztatów w ZSGS w Olsztynie

- W Olsztynie jesteśmy drugi raz, bo uczniowie ZSGS w dwóch ostatnich edycjach targów „Expo Sweet” wywalczyli sobie nagrody w postaci warsztatów cukierniczych - mówi Jacek Zięba. - Każdego roku Akademia Mistrza dla szkół jeździ do dwunastu szkół w Polsce, w których pokazujemy, jak można zrobić coś więcej niż przewiduje program nauczania cukierników. W tej szkole mamy już 20. uczniów, z którymi „bawiliśmy się” w takie bardziej dojrzałe cukiernictwo.

- Warsztaty cukiernicze z udziałem najlepszych cukierników organizujemy stosunkowo często - mówi Małgorzata Świech-Twarowska, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. - Tym razem jednak spotkanie ma szczególny charakter - nie tylko gościmy tytularnych mistrzów cukiernictwa, ale także nauczyciela i uczniów z Centre De Formation d’ Apprentis w Chateauroux we Francji - miasta partnerskiego Olsztyna. Francuzi przybywają w Olsztynie na praktykach, więc chcieliśmy im zrobić niespodziankę zapraszając do udziału w warsztatach. Mimowolnie warsztaty przekształciły się w mały konkurs umiejętności polskich i francuskich cukierników.

Efektem warsztatów były m.in. wyrzeźbione wręcz w kolorowym karmelu kwiaty, ptaki czy rozgwiazdy. I chociaż nie wszyscy z uczestników osiągnęli postawiony sobie na początku warsztatów cel, nikt nie powinien powiedzieć, że nie nauczył się czegoś pożytecznego.

- ZT Kruszwica od ośmiu lat prowadzą projekt Akademia Mistrza - mówi Jacek Zięba. - W ostatnich latach wpadł nam do głowy pomysł, żeby cukiernictwem zainteresować młodzież - uczniów różnego typu szkół zawodowych z takim kierunkiem. Chcemy kandydatom na cukierników zaszczepiać pasję do zawodu, pokazać, że cukiernictwo może być artyzmem, pięknem, kolorem, a do tego może być smaczne. Jeżeli tej pasji nie zaszczepimy, to ta młodzież nam się „rozmyje”, ucieknie z zawodu, wyjedzie za granicę. Jeżeli zaś pokażemy, że cukiernictwo to naprawdę coś fajnego, to zawsze parę osób zostanie i będzie kultywować tradycje tego rzemiosła. Stąd więc pomysł, żeby odwiedzać szkoły kształcące cukierników. W tym roku proponujemy warsztaty z karmelu, w przyszłym roku planujemy zorganizowanie warsztatów z czekolady. Jestem przekonany, że uczniowie z olsztyńskiego „Gastronomika” znowu wywalczą takie warsztaty i znowu spotkamy się w tej wspaniałej szkole, w której uczniowie mają wymarzone wręcz warunki do nauki zawodu.

Zapytaliśmy też mistrza, jak ocenia wynik nieformalnej rywalizacji uczniów z Olsztyna i Chateauroux. Odpowiedź była „dyplomatyczna”.

- My, jako jako cukiernictwo polskie, nie mamy kompleksów i nie mamy powodów, żeby wstydzić się swoich umiejętności - odpowiedział Jacek Zięba. - Polacy w cukierniczych konkursach międzynarodowych plasują się na czołowych pozycjach. I chociaż dzięki mediom zawód kucharza stał się w ostatnich latach bardziej prestiżowy, to liczę, że w ciągu kilku lat cukiernicy też pokażą co potrafią i będziemy postrzegani na równi z kucharzami.


2016-05-17 18:19, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24