Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Na Grunwald albo przed komputer

Zdigitalizowane żeleźce topora (fot. CSE Światowid)

Dziś rocznica jednej z największych i najważniejszych bitew średniowiecza, w której najprawdopodobniej brało udział zdigitalizowane żeleźce topora. Ale to nie jedyny eksponat. Na portalu cyfrowewm.pl udostępnione zostały materiały z digitalizacji części zabytków pozyskanych w czasie badań archeologicznych na Polach Grunwaldzkich. Wśród nich są żeleźce toporów, szelągi krzyżackie, groty bełtów, elementy ostróg i broni białej, które w ciągu dwóch lat badań na Polach Bitwy pod Grunwaldem zostały odnalezione przez naukowców, archeologów oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Eksponaty zostały dokładnie sfotografowane i opisane. Można je oglądać na tradycyjnych fotografiach, część z nich zostało również zcyfryzowane w technice 3D.

Pracę nad cyfryzacją obiektów wykonała Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Pracownia powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D.

Na stronie cyfrowewm.pl oprócz np. elbląskich form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, wirtualne spacery, a także eksponaty z muzeów z terenu Warmii i Mazur oraz Żuław.


2016-07-15 17:20, Edyta Bugowska

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24