Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Wcześniaki ze Szpitala Dziecięcego dostały w prezencie terapeutyczne maskotki

Kolorowe ośmiorniczki stworzone przez wolontariuszy (fot. WSSD)

Dwadzieścia ośmiorniczek otrzymali pacjenci Oddziału Klinicznego Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Ośmiorniczki z antyalergicznej włóczki wykonali wolontariusze, którzy uczestniczą w ogólnopolskiej akcji charytatywnej dla wcześniaków w inkubatorach pod hasłem „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Maskotki trafiają do najmniejszych dzieci, zwykle przebywających w inkubatorach.

- Naszym celem jest wsparcie wcześniaków w ich pierwszych dniach i często pierwszej walce o życie – dziergamy ośmiorniczki, które towarzyszą maluchom i dodają otuchy ich rodzicom – mówi Katarzyna Wiśniewska, lokalny koordynator akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. - Macki ośmiorniczek są skręcone na wzór pępowiny, którą w naturalny sposób dzieci bawią się jeszcze w łonie matki. Dzięki temu wcześniaki czują się bezpieczniej i są spokojniejsze, a tym samym nie wyrywają przewodów i rurek od aparatury medycznej, do której są podłączone.

Jedną z pacjentek oddziału, która otrzymała swoją ośmiorniczkę, jest niespełna 3-tygodniowa Natalka Chomej z podolsztyńskiego Wójtowa (na zdjęciu z mamą). Dziewczynka urodziła się w 33. tygodniu ciąży z wagą 2400 g.

- Pojawiły się u niej niespodziewane problemy zdrowotne, przez co musiała trafić do inkubatora – opowiada Katarzyna Chomej, mama Natalki. - Córeczka bardzo szybko zaprzyjaźniła się z tą maskotką. Widziałam, że ją uspokaja, dlatego teraz, kiedy leży już w zwykłym łóżeczku, nadal ośmiorniczka towarzyszy jej przez całą dobę.


2016-07-18 21:05, Agnieszka Deoniziak

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24