Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Bądź bohaterem - oddaj krew

Jutro będzie można oddać krew przy Starym Ratuszu w Olsztynie
Wakacje są tradycyjnie najtrudniejszym czasem dla centrum krwiodawstwa. Miasto przyłącza się do apelu o oddawanie życiodajnego płynu. Krew jest wyjątkowym lekiem - nie sposób jej wyprodukować w żadnym laboratorium. Dlatego jest tak cenna. Zapotrzebowanie na nią wzrasta szczególnie w czasie wakacji.

Letni wypoczynek oznacza z jednej strony większą liczbę wypadków. Z drugiej zaś wakacyjne wyjazdy sprawiają, że stałych dawców jest znacznie mniej.

Odczuwa to Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Sytuacja jest niemal krytyczna. Poza grupami BRh+ oraz ABRh+ wszystkie pozostałe są wydawane jedynie w przypadkach konieczności ratowania życia.

Dlatego - poza stacjonarnymi punktami - ciągle w trasie jest specjalny ambulans. Pojazd, w którym można oddać krew, odwiedza jak najwięcej miast w naszym województwie. W Olsztynie najczęściej można spotkać go przed Galerią Warmińską. Tak będzie m.in. w czwartek (4.08, między 12.00 a 17.00). Jutro natomiast (3.08) od 12.00 do 16.00 ambulans zaparkuje przed Starym Ratuszem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na Starym Mieście.

Poza tym od poniedziałku do soboty można odwiedzać centrum krwiodawstwa zlokalizowane przy ul. Malborskiej 2. W dni powszednie działa od godziny 7.00 do 15.00, w soboty - dwie godziny krócej.

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kg. By móc oddać krew, trzeba też mieć ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.
2016-08-02 17:39, inf. pras.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24