Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Złap umysł na początek szkoły

 

Powrót do szkoły nie musi być stresujący, a poznawanie nowych rzeczy nie musi być trudne i nudne. Galeria Warmińska zaprasza uczniów na wystawę „Umysł Przyłapany!” zorganizowaną przez Centrum Nauki Kopernik, na której będzie się można dowiedzieć, jak działa ludzki mózg.

Mniejsi i więksi uczniowie będą mogli odwiedzić wystawę 3 i 4 września w godz. 12.00-18.00.

- Prezentacja będzie multimedialna i nie ograniczy się do ustawienia 15 interaktywnych eksponatów. Na stanowiskach będą obecni animatorzy, którzy objaśnią zwiedzającym prezentację i tajniki pokazywanych na niej eksperymentów -
mówi Michał Tur, dyrektor Galerii Warmińskiej i dodaje, że animatorzy będą służyć radą i pomocą, ale intraktywne eksponaty będą obsługiwać zwiedzający.

Wystawa „Umysł Przyłapany” będzie pokazywała, jak niezwykły jest nasz umysł, jakie można na niego zastawiać pułapki, a jak płatać mu sztuczki, figle i podstępy. Dzięki tym zagadkom i prezentacjom widzowie znajdą odpowiedź na szereg zagadnień z zakresu postrzegania przez nas świata.

- Wszystkie eksperymenty wymyślili eksperci cenionego Centrum Nauki Kopernik, więc atrakcyjność prezentacji jest gwarantowana - dodaje Michał Tur.

Na stoiskach wystawy będzie można m.in.sprawdzić, jak trudno jest ułożyć wieżę z klocków, czy dziecięce puzzle, gdy się założy okulary, które „przestawiają” prawą stronę z lewą (nazwa stoiska to „Nie wierz własnym oczom”), czy sprawdzić, jak nasze zmysły „szaleją”, gdy na raz mają kontakt z czymś gorącym i zimnym jednocześnie (stoisko „Parzydełko”, eksperymenty z temperaturą będą także na stanowisku „Zabawa w ciepło-zimno”).  Odważni będą się mogli przekonać także, czy w ich naturze leży zostanie fakirem, bowiem jednym z prezentowanych eksponatów będzie nabite gwoździami krzesło, na którym można by spokojnie i wygodnie usiąść, gdyby nie nasz... umysł.

Podczas wystawy będzie też można sprawdzić, jak radzimy sobie z zapamiętywaniem i jak mamy rozwiniętą pamięć krótkotrwałą (stoiska „Mistrzowie szybkiego zapamiętywania” oraz „Super krótka pamięć”). Lubiący aktywność będą mogli sprawdzić swoją równowagę i refleks (m.in. na stoisku „Złap mnie, jeśli potrafisz”), a ceniący muzykę sprawdzić, jak melodia wpływa na wyobrażenie o tym, co oglądamy (stoisko „Pod rządami emocji”).

- Zapewniamy, że na każdym stanowisku będzie interesująco, ciekawie, na każdym z 15 stanowisk będzie się można czegoś dowiedzieć, nauczyć - zapewnia Michał Tur.

Oprócz wystawy na zorganizowanej w Galerii Warmińskiej scenie odbywać się będą pokazy i eksperymenty z dziedziny fizyki, które udowodnią nawet największym niedowiarkom, że nauka jest pasjonująca i ciekawa.


2016-08-31 20:03, AS/GW

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24