Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Prof. Oskar Gottlieb Blarr 34. doktorem honoris causa olsztyńskiego uniwersytetu

Prof. Oskar Gottlieb Blarr
Pochodzący z Sędławek pod Bartoszycami, prof. Oskar Gottlieb Blarr z Robert-Schuman-Hochschule w Düsseldorfie, kompozytor, organista, kantor i dyrygent został 34. w historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie doktorem honoris causa. Uroczystość nadania tego zaszczytnego wyróżnienia odbyła się w piątkowy (14.10) wieczór w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie w obecności członków Senatu UWM, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, reprezentantów wielu działających w Olsztynie instytucji oraz studentów.

Prof. Oskar Gottlieb Blarr jest propagatorem muzyki Feliksa Nowowiejskiego, uczniem Krzysztofa Pendereckiego. Wielokrotnie koncertował w wielu kościołach naszego regionu. Z jego inicjatywy odnowiono wiele zabytkowych organów na Warmii i Mazurach.

Z wnioskiem o uhonorowanie prof. Oskara Blarra tytułem doktora h.c. wystąpiły władze Wydziału Nauk Społecznych UWM. Promotorem w postępowaniu o nadanie tytułu dr. h.c. był prof. Krzysztof Gładkowski z Instytutu Nauk Politycznych UWM.

W dniu 24 czerwca br. Senat UWM zdecydował przychylić się do wniosku prof. Gładkowskiego i nadać prof. Oskarowi Gottliebowi Blarrowi tytuł doktora honoris causa za:

-  działalność na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza zabytków muzycznych Warmii i Mazur,
-  upowszechnianie muzycznego dorobku Feliksa Nowowiejskiego, twórczość kompozytorską i muzyczne wykonawstwo,
-  organizację życia muzycznego i misyjną aktywność na polu zbliżenia i porozumienia dwóch narodów – niemieckiego i polskiego; w ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „Roku Feliksa Nowowiejskiego” oraz roku Dwudziestego Piątego Jubileuszu podpisania Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy (17 czerwca 1991 roku), jako „ambasadorowi” wzmocnienia misji tego dokumentu.

Więcej o uroczystości na naszych zdjęciach i filmach.
2016-10-14 23:07, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24