Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Filharmonicy warmińsko-mazurscy z „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego w Filharmonii Narodowej

Rafał Siwek (fot. Bruno Fidrych) Aleksandra Kurzak (fot. Karol Grygoruk) Artur Ruciński (fot. Rafał Świetlik)

Wykonawcami koncertu będą: Aleksandra Kurzak, Artur Ruciński, Rafał Siwek, Sebastian Szumski, Arkadiusz Bialic, Górecki Chamber Choir (przygotowanie: Włodzimierz Siedlik) oraz Orkiestra Symfoniczna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Koncert organizowany jest w ramach jubileuszowych obchodów 70-lecia Orkiestry Symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego, objętych honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Oratorium „Quo vadis” jest uznawane za najsłynniejsze dzieło Nowowiejskiego. Prawykonanie odbyło się w 1907 roku w Usti nad Łabą. Inspiracją jego powstania była słynna powieść Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem, która osiągnęła międzynarodowy sukces. Utwór Nowowiejskiego również spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności na całym świecie - w okresie międzywojennym prezentowany był ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, w 13. językach. W Warszawie wykonany zostanie w oryginalnej niemieckiej wersji językowej w adaptacji Antonie Jüngst.

Z udziałem tych samych artystów przygotowywane jest pierwsze w historii wydanie płytowe i audiowizualne kompozycji Nowowiejskiego, które ukaże się końcem tego roku jako ważny efekt działań rocznicowych.

Nagranie płyty oraz koncert realizowane są dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorami koncertu są: Instytut Muzyki i Tańca, Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego, Filharmonia Narodowa oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

W 2016 roku obchodzimy siedemdziesiątą rocznicę śmierci Feliksa Nowowiejskiego, a w 2017 roku - 140. rocznicę urodzin. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2016 Rokiem kompozytora. 15 listopada 2016 roku obchodzimy także stulecie śmierci Henryka Sienkiewicza, drugiego patrona roku, który otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1905 roku.


2016-11-15 17:50, FWM

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24