Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Nowy poczet władców Polski w olsztyńskiej filharmonii

Wystawa w foyer olsztyńskiej filharmonii (fot. Arkadiusz Korczin - wszystkie)

W foyer na I i II piętrze Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie można oglądać wystawę zatytułowaną „Nowy poczet władców Polski”. Kolekcja, której mecenasem jest PKO Bank Polski, składa się z 49 portretów władców Polski namalowanych przez wybitnego grafika profesora Waldemara Świerzego.

Projekt został zainicjowany w 2003 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W ramach tej inicjatywy Waldemar Świerzy, na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, stworzył zupełnie nowe, nowoczesne, barwne i porywające wizerunki postaci polskich władców. Prace nad portretami trwały, z przerwami, przez 10 lat i zakończyły się w 2013 roku, dwa tygodnie przed śmiercią profesora.

Do tej poru obowiązującym kanonem wizerunku władców Polski był poczet powszechnie kojarzony z Janem Matejko. Projekty mistrza wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W okresie późniejszym były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców.

Po raz pierwszy w całości kolekcja została publicznie zaprezentowana w maju 2015 roku na wystawie „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” na Zamku Królewskim w Warszawie.

- Matejkowski poczet tak się przyjął, że dziś nie wyobrażamy sobie innego. A ja postanowiłem go sobie wyobrazić. Chciałem mieć na obrazach prawdziwych ludzi – powiedział Waldemar Świerzy.

Obrazy będą wystawiane w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej do połowy stycznia 2017 roku.


2016-11-30 21:10, FWM

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24