Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Gala sylwestrowa w piątek i sobotę w olsztyńskiej filharmonii

 
W piątek (30.12) o godz. 19.00 i sobotę (31.12) o godz. 20.30, w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędą się koncerty „Gali sylwestrowej”. Orkiestrę symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi Piotr Sułkowski, a jako soliści wieczoru wystąpią: Katarzyna Mackiewicz – sopran i Dmitry Kalyaka (Rosja) – tenor. W programie: arie i duety z repertuaru operowego, operetkowego i musicalowego oraz walce i polki rodziny Straussów.

Katarzyna Mackiewicz ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Konserwatorium Muzyczne im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Petersburgu (Rosja). Sopranistka z powodzeniem brała udział w kilkunastu prestiżowych konkursach wokalnych, z których warto wyróżnić: „The Riccardo Zandonai International Opera Competition", Riva del Garda - III nagroda, Włochy (2014), „Belvedere Hans Gabor” International Opera Competition, Amsterdam, Holandia - nagroda specjalna (2013), Międzynarodowy Konkurs Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie - I nagroda (2010), I Międzynarodowy Konkurs Wokalnym im. Franza Lehara, Budapeszt Węgry (2010), Konkurs wokalny „Wiosna romansa " St. Petersburg, Rosja – I nagroda (2010).

Artystka prowadzi działalność koncertową głównie za granicą. Uczestniczyła w wielu festiwalach muzycznych, m.in. Międzynarodowym Festiwalu „Gwiazdy Białych Nocy” w Petersburgu (2005), Festiwalu Jakuba Pustina i jego gości” (2008) w Czechach, Międzynarodowym Festiwalu Operowym im. Szaliapina w Kazaniu, w Rosji w latach 2010 r., 2011 r., 2013 r. i w 2014 r., International Music Festival „Musica Viva” w Bukareszcie(2013), „I Budapesti Operett Musical Fesztival” w Budapeszcie (2013) „IV International Pafos Open Music Festival” na Cyprze (2014), „Musica Riva Festival” w Riva del Garda, Włochy (2014), „Opera in Tallin City Hall” w Estonii (2014), Festival „Silk Way 2015” w Astanie, Kazachstan, „Feel Russia 2016” w Monachium, Atenach i Wiedniu.

Dmitry Kalyaka (Rosja) zalicza się obecnie do grona najlepszych rosyjskich tenorów.  Artysta współpracuje na stałe ze słynnym Teatrem Marińskim w Petersburgu. Jego życiorys artystyczny obejmuje m.in. uczestnictwo w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez najwybitniejszych śpiewaków operowych Rosji i Europy. Spośród jego licznych sukcesów wokalnych warto wspomnieć choćby ten sprzed roku – w 2015 r. Dmitry Kalyaka zwyciężył w V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Fryderyka Chopina w Petersburgu.  Artysta współpracuje z wieloma dyrygentami i orkiestrami Rosji mając na swoim koncie występy w jej najważniejszych teatrach operowych. W swoim repertuarze posiada m.in. arie i duety z oper Piotra Czajkowskiego, Pietro Mascagniego, Stanisława Moniuszki oraz pieśni Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Fryderyka Chopina.

Choć najpiękniejsze arie i duety z repertuaru operowego, operetkowego i musicalowego oraz walce i polki rodziny Straussów, które usłyszymy 30 i 31 grudnia 2016r. wszyscy bardzo dobrze znamy, to niezmiennie każdego roku ulegamy ich niepowtarzalnemu czarowi. A występ dwójki znakomitych solistów: sopranistki - Katarzyny Mackiewicz i tenora - Dmitrija Kalyaki gwarantują melomanom udział w „niezwykłej gali sylwestrowej”.
2016-12-27 13:21, FWM

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24