Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Olsztyn pożegnał Prof. Henryka Kostyrę

Akademickie pożegnanie prof. dra hab. Henryka Kostyry

Uroczystości pogrzebowe Prof. Kostyry rozpoczęły się mszą świętą w kościele uniwersyteckim pw. św. Franciszka z Asyżu. Po mszy nastąpiło akademickie pożegnanie zmarłego w auli im. Prof. Moczarskiego na terenie UWM. Przy urnie z prochami Profesora wartę zaciągali kolejno: przedstawiciele społeczności akademickiej Olsztyńskiej Szkoły Wyższej, przedstawiciele Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, Rada Wydziału Nauki o Żywności UWM oraz Senat UWM.

W imieniu środowiska naukowego Prof. Kostyrę pożegnali:

» dr hab. Waldemar Żebrowski - prorektor Olsztyńskiej Szkoły Wyższej,
» prof. dr hab. Mariusz Piskuła - dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie,
» prof. dr hab. Małgorzata Darewicz - dziekan Wydziału Nauki o Żywności UWM,
» prof. dr hab. Ryszard Górecki - rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Zmarłego pożegnał także wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.

Po uroczystości w auli im. Prof. Moczarskiego, urna z prochami Prof. Henryka Kostyry została przewieziona na Cmentarz Komunalny przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.

Profesor Henryk Kostyra urodził się 10 listopada 1945 r. w Wolsztynie. Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał w 1977 r., zaś doktora habilitowanego w 1985 r. Tytuł naukowy profesora nauk rolniczych nadał mu Prezydent RP w 1994 r. Profesor Kostyra był nauczycielem akademickim ponad 40 lat. Legitymował się wybitnym dorobkiem w dziedzinie biologii oraz technologii żywności i żywienia. W latach 1968-1984 był zatrudniony na Wydziale Technologii Żywności Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, gdzie pełnił wiele funkcji kierowniczych. Pracował również w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

W 2001 r. Profesor podjął pracę w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego. Dał się tam poznać jako ceniony wykładowca. Od 2003 r. pełnił również funkcję dziekana Wydziału Zdrowia Publicznego. Z dniem 1.10.2004 r. został prorektorem OSW, a po śmierci profesora Witolda Tulibackiego, 25.01.2006 r. objął stanowisko rektora OSW, które piastował aż do śmierci.

Wyrazem jego aktywności naukowej są liczne publikacje (ok. 160 pozycji) oraz udział w konferencjach krajowych i zagranicznych. Profesor Henryk Kostyra był autorytetem naukowym dla kilku pokoleń młodych naukowców. W ciągu 40-letniej pracy naukowo-dydaktycznej był promotorem ponad 30 prac magisterskich, 15 rozpraw doktorskich i konsultantem prac habilitacyjnych.

W ostatnich latach działalności naukowej zajmował się nutrikosmetologią, krzewił ideę nutrikosmetyki i nutrikosmetologii jako zespolenia nauki o żywności i żywieniu z kosmetologią.


2017-01-05 15:01, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24