Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Ratusz zaprezentował raporty ewaluacji OBO

Spotkanie odbyło się w ratuszu

Głównymi punktami spotkania było zaprezentowanie raportu ewaluacyjnego OBO 2016 (realizowanego w bieżącym roku), raportu z badania opinii mieszkańców miasta na temat OBO 2016 (na podstawie którego powstał raport ewaluacyjny) oraz projektu zasad OBO. Dokumenty te omówiła Aneta Szpaderska - dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta odpowiedzialnego za OBO (zainteresowane osoby zapraszamy do obejrzenia zapisów wideo wystąpienia dyrektor Szpaderskiej).

Badanie zrealizowane zostało w ramach Olsztyńskiego Panelu Obywatelskiego na próbie 539. mieszkańców Olsztyna. 50% realizowanej próby stanowiły wywiady on-line (ankiety wypełnione samodzielnie przez uczestników badania), 50% wywiady telefoniczne z losowo dobranymi mieszkańcami miasta. Struktura próby odzwierciedla strukturę mieszkańców Olsztyna w wieku lat 18. i więcej pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz miejsca zamieszkania. Dobrano ją w sposób kwotowo-losowy i poddano korygującej procedurze ważenia. Przeprowadzono również 53 wywiady z projektodawcami - osobami zaangażowanymi w przygotowanie i złożenie wniosków w ramach OBO.

W oparciu o wyniki badania stworzono projekt zasad, które miałyby zacząć obowiązywać w tegorocznej edycji OBO (projekt ten zostanie przekazany do akceptacji Rady Miasta na sesji 22 lutego). Pierwszą z nich będzie zmiana oznaczenia edycji. Do tej pory uwzględniano w nim rok przeprowadzenia głosowania, teraz będzie to rok realizacji inwestycji z danego głosowania. Zatem po OBO 2016 kolejna odsłoną będzie OBO 2018. 

Bardzo ważną zmianą będzie zaprzestanie przyjmowania wniosków dotyczących inwestycji w placówkach oświatowych, ponieważ takie inwestycje często wygrywają (również w innych miastach Polski, gdzie wprowadzono budżet partycypacyjny) dzięki silnej społeczności skupionej wokół szkół czy przedszkoli. Autorzy opracowania podnoszą, że inwestycje tego typu nie służą wszystkim mieszkańcom danej części miasta, ale tylko pewnej grupie, a poza tym placówki oświatowe mają możliwości pozyskania środków na inwestycje z innych źródeł.

Poważną zmianą w stosunku do poprzednich edycji ma być również możliwość zgłaszania wniosków dotyczących terenów nienależących w całości do miasta. W takim wypadku jednak do wniosku będzie musiała zostać dołączona pisemna zgoda właściciela terenu na realizację danej inwestycji.

Kolejną nowością będzie nakaz realizacji inwestycji, która będzie gwarantowała dostęp do niej i możliwość korzystania z niej wszystkim mieszkańcom miasta. Nie będzie można w żaden sposób tego ograniczać (więcej na temat planowanych zmian w zapisach wideo spotkania).

Badanie zaprezentowało również oczekiwania jego uczestników co do samego głosowania i promocji OBO. Wzięto pod uwagę np. przedłużenie okresu promocji projektów, jak również głosowania na projekty (do dwóch tygodni) oraz wprowadzenie losowania w przypadku zwycięstwa kilku inwestycji z tą samą liczbą głosów. Same wnioski z projektami będzie można składać zarówno w wersji elektronicznej, jak i tradycyjnej.

Zgłaszana była również potrzeba utworzenia punktu do głosowania w każdej części miasta. Nie uwzględniono natomiast postulatu o zaprzestanie potwierdzania tożsamości głosującego poprzez podanie PESELu.


2017-02-08 20:48, D.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24