Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Święto Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Bublewicza

Święto SMS 2017

Po dwóch latach przerwy, Szkoła Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza w Olsztynie zorganizowała galę z okazji Święta Szkoły. Od kilkudziesięciu już lat Święto SMS organizowane jest w ostatni weekend lutego, w pobliżu daty 20 lutego, tj. dnia, w którym w 1993 roku, podczas Zimowego Rajdu Dolnośląskiego, zginął Marian Bublewicz - dzisiejszy patron szkoły.

Zwykle podczas gali organizowanej z okazji Święta SMS gośćmi honorowymi są członkowie rodziny patrona szkoły. Dzisiaj była to córka Mariana Bublewicza - Beata Bublewicz. Obok Beaty Bublewicz i dyrektora szkoły Barbary Rapińczuk zasiedli m.in. posłowie Anna Wasilewska i Paweł Papke, a także wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma. Obecni byli też szefowie związków i klubów sportowych, trenerzy, i działacze sportowi, byli i obecni nauczyciele SMS. Na galę licznie stawili się też rodzice uczniów pobierających naukę i trenujących w SMS pływanie, kajakarstwo, piłkę nożną, taekwondo i gimnastykę.

Myślą przewodnią tegorocznego Święta SMS było przestrzeganie zasad fair play, nie tylko w sporcie, ale także w życiu codzennym. Po raz pierwszy w historii święto rozpoczęło się od Mazurka Dąbrowskiego, pieśni szczególnie bliskiej sercu każdego sportowca. Przy okazji nauczyciele i uczniowie SMS zwrócili uwagę na na przypadającą w 2017 roku 220. rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego i 90. rocznicę (przypadającą już 26 lutego) ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem państwowym. Dodać jeszcze trzeba, że Święto SMS było także okazją do zbierania funduszy na leczenie i rehabilitację małego Fabianka Dargiewicza.

Na początek i na zakończenie gali uczniowie i nauczyciele SMS przygotowali pokazy sportowych umiejętności, a poza tym galę wypełniły okolicznościowe przemówienia oraz wyróżnienia i nagrody.

Najważniejsze z przyznanych dzisiaj wyróżnień to odznaki „Przyjaciel SMS”, nadawane osobom, które wspierają działalność szkoły i przyczyniają się do tworzenia jej pozytywnego wizerunku. Odznaki te otrzymały dwie osoby: Helena Rusiecka - dyrektor generalny Olsztyńskiej Szkoły Wyższej oraz rodzic jednego z uczniów SMS - Krzysztof Kowalski.

Kolejną grupę wyróżnionych stanowili absolwenci SMS, którzy z sukcesami występowali na arenach sportowych w Polsce i za granicą, promując olsztyńską SMS. Takie osoby honorowane są odznakami „Zasłużony dla Szkoły Mistrzostwa Sportowego”. Dzisiaj takimi odznakami wyróżnieni zostali: Kamila Zarzycka - gimnastyczka, Katarzyna Dmitruk - gimnastyczka, Klaudia Prusaczyk - taekwondzistka, Piotr Hatowski - taekwondzista oraz Dominik Kun - piłkarz.

Uczestnikom uroczystości zostali też przedstawieni najbardziej obiecujący uczniowie-zawodnicy SMS, którzy w ostatnim czasie osiągnęli największe sukcesy: Wiktoria Kania - gimnastyczka, Oliwia Krajewska - taekwondzistka, Karol Zbutowicz - pływak, Julia Walczak - kanadyjkarka, Patryk Zych - kajakarz, Rafał Śledź - piłkarz.

Oprócz talentów sportowych, uczniowie SMS mają też inne talenty. Poznaliśmy je podczas gali, kiedy to dyrekcja szkoły wyróżniła zwycięzców szkolnych konkursów - konkursu literackiego „Alfabet fair play”, konkursu plastycznego na plakat promujący zasady fair play i konkursu fotograficznego pt. „Fair Play nie tylko w sporcie”.

Oprócz zorganizowanej w szkolnej sali sportowej gali, uczestnicy Święta SMS mogli zapoznać się z kronikami szkoły i trofeami zdobytymi przez uczniów SMS, mogli wpisać się do księgi pamiątkowej, a także kupić szkolną gazetkę, którą przygotowano w SMS specjalnie z myślą o wsparciu leczenia Fabiana Dargiewicza. Były także słodkości oferowane na kiermaszu ciast.

Niebawem udostępnimy filmy, na których zarejestrowaliśmy przebieg gali w SMS.


2017-02-24 22:13, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24