Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
W Starostowie o reformie służby zdrowia

Konwent Starostów Województwa Warmińsko-Mazurskiego

23 marca 2017 r. Sejm RP uchwalił ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Przepisy regulują system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Placówki, które znajdą się w sieci, będą miały zagwarantowaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Będą jednak podzielone na kilka poziomów finansowania. Kwalifikacja odbywa się z uwagi na strukturę danej placówki, nie ma natomiast znaczenia, kim jest założyciel.

O wyzwaniach, które wymusza na powiatach i dyrektorach szpitali, nowa ustawa, mówił dyrektor wojewódzkiego NFZ. - Ustawa określa „z grubsza” ramy. Szczegóły mają doprecyzować projekty rozporządzeń w sprawie m.in. określenia sposobu ustalenia ryczałtu PSZ na pierwszy okres rozliczeniowy oraz wykazu świadczeń wymagających odrębnego sposobu finansowania - tłumaczył Andrzej Zakrzewski.

Jako podstawowe kryteria kwalifikacji do PSZ dyrektor wymienił udzielanie przez szpitale świadczeń w trybie „ostrym”, funkcjonowanie Izby Przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (za wyjątkiem placówek ogólnopolskich, onkologicznych i pulmonologicznych), a także komórek Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Jak się okazuje, wszystkie szpitale powiatowe z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, w tym Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu i Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście, zakwalifikują się do sieci. Początkowo istniały obawy, co do dalszych losów dobromiejskiej placówki, ostatecznie jednak furtką do „sieci szpitali” okazało się kryterium organizacyjne, mówiące o możliwości kwalifikacji tych świadczeniodawców, którzy są jedynymi na danym terenie. Z tej zasady skorzysta także szpital w powiecie węgorzewskim.

Placówki z sieci zostaną podzielone na różne poziomy. I stopień dotyczy szpitali, w których świadczone są usługi z zakresu chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, położnictwa i ginekologii, neonatologii i pediatrii; tu zakwalifikuje się 19 placówek z województwa warmińsko-mazurskiego. W II stopniu znajdą się 4 szpitale ze świadczeniami chirurgii dziecięcej i plastycznej, kardiologii, neurologii, okulistyki, ortopedii, otolaryngologii, reumatologii i urologii. III stopień to szpitale wojewódzkie, w których funkcjonują m.in. chirurgia klatki piersiowej dorosłych i dzieci, chirurgia naczyniowa, choroby zakaźne, kardiologia i kardiochirurgia, neurochirurgia i neurologia dla dzieci, transplantologia kliniczna, toksykologia, nefrologia i otolaryngologia. Kolejne poziomy dotyczą szpitali pediatrycznych, ogólnopolskich, onkologicznych i pulmonologicznych.

Na funkcjonowanie PSZ przeznaczonych będzie 91 % środków, z których obecnie jest opłacane leczenie szpitalne. Pozostałe fundusze zostaną przeznaczone na konkursy, do których będą mogły przystąpić placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci oraz te, które w niej są, ale chciałyby pozyskać środki na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów. Ta sytuacja dotyczy np. szpitala w Biskupcu, który planuje udział w konkursie z myślą o oddziałach Ortopedii i Neurologii.

Pierwsze oficjalne wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci zostaną ogłoszone nie później niż do 27 czerwca. Będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.


2017-04-13 10:46, MBM

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24