Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Rycerze, ułani i sokolnicy zaprezentowali swoje umiejętności na Polach Grunwaldzkich

Impreza od „Rycerza do żołnierza” na Polach Grunwaldzkich

- Imprezę organizujemy od kilku lat po to, by oddać cześć polskim żołnierzom, zarówno tym współczesnym, jak i tym, którzy przeszli do historii nawet wiele wieków temu - mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - We wtorek obchodzić będziemy Święto Wojska Polskiego. Na Polach Grunwaldu po raz kolejny czcimy to święto, dając pokaz sztuki wojennej od średniowiecza prawie do współczesności. Można obejrzeć walki rycerskie, można zobaczyć pokazy jazdy konnej, a także sokolnictwo, a więc te sfery aktywności, które z Wojskiem Polskim są dość ściśle związane.

Wyjątkowo sprzyjająca dziś rodzinnym wypadom „za miasto” pogoda, a także atrakcyjna propozycja muzealników sprawiły, że obserwatorów i uczestników imprezy było bardzo wielu. W ciągu trzech godzin przez wzgórze pomnikowe przewinęło się kilkaset osób.

Na początek można było wysłuchać krótkiej gawędy o grunwaldzkiej victorii, o rycerstwie i jego uzbrojeniu. Potem do walki na miecze i tarcze ruszyli członkowie Bractwa Rycerskiego z Działdowa, członkowie rycerskiej reprezentacji Warmii i Mazur. Po pokazowej walce na „ubite pole” wkroczyły dzieci, które wyposażone w ochronne kaski i piankowe miecze ruszyły do walki z rycerzami i ze sobą nawzajem. Starsi mogli zapoznać się z uzbrojeniem, z jakim występują współcześni rycerze.

Następnym punktem programu były pokazy w wykonaniu jeźdźców i koni ze stajni Tarpan spod Mławy. Jeźdźcy wystąpili w strojach przedwojennych ułanów. Publiczność mogła obserwować wysoki kunszt i jeźdźców, i koni podczas musztry konnej i jazdy synchronicznej, rekonstrukcję kawaleryjskiego patrolu konnego oraz sposoby posługiwania się przez jeźdźców szablą ułańską i lancą. Pokazy zakończyła tzw. dżygitówka, czyli akrobatyczna jazda konna.

W programie imprezy był też pokaz sokolnictwa z udziałem takich ptasich drapieżników jak sokoły, jastrzębie i sowa płomykówka. Pokaz przeprowadzili sokolnicy z Warszawy.

- Sokolnictwo to sport, który w średniowieczu cieszył się największą estymą wśród rycerstwa i w ogóle wśród górnych warstw społecznych - wyjaśnia Piotr Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Sokolnictwo było bardzo popularne. Sokoły były układane do polowania i do zabawiania gości. I dzisiaj pod Grunwaldem też to zobaczyliśmy.

Następna duża impreza plenerowa na Polach Grunwaldu to „Jesień Średniowiecza”, będąca swoistym podsumowaniem letniego sezonu w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 16 września. Już dzisiaj zapraszamy!


2017-08-13 20:49, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24