Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Rodacy z Białorusi przyjechali pooddychać Polską

Członkowie Związku Polaków na Białorusi w Olsztynie

- Grupa, która teraz ze mną przyjechała, składa się z osób w różnym wieku, z różnym stopniem znajomości języka polskiego. Najlepiej posługują się językiem polskim starsze osoby - zapewnia pani prezes. - Najmłodsze pokolenie polskiego nie zna, ale chce się go nauczyć, zdobyć Kartę Polaka i życie ułożyć sobie w Polsce. Ludzie wiedzą, że każda decyzja będzie trudna, zarówno ta o wyjeździe, jak i pozostaniu na Białorusi. Dlatego, mimo wielu wyrzeczeń, bo taki wyjazd to duże koszty, nasi ludzie chcą zobaczyć Polskę, pokazać ją swoim dzieciom lub wnukom. Jest z nami Anna Rościszewska, mocno starsza pani, mająca kłopoty z chodzeniem, ale żadnego wyjazdu nie odpuszcza, bo twierdzi, że nie może żyć bez odwiedzin Polski. Tym razem, po zwiedzeniu Olsztyna i Gietrzwałdu, pojedziemy do Łeby. Być może dla najstarszych uczestników będzie to ostatni wyjazd nad polskie morze, a dla najmłodszych - pierwszy. W Polsce będziemy dziesięć dni.

Gdy deszcz trochę odpuścił, nasi rodacy z Białorusi zobaczyli olsztyński zamek. Występująca na dziedzińcu „Kapela Jakubowa” przywitała ich, zapraszając do wspólnej zabawy. Uczestnicy wycieczki mieli okazję posmakować potraw serwowanych przez wytwórców żywności regionalnej zrzeszonej w sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. Goście pożegnali się z Olsztynem robiąc zdjęcia z przyjaznym wszystkim turystom Kopernikiem.

Na pamiątkę pobytu w Olsztynie, wszyscy otrzymali od Fundacji rosyjskojęzyczne przewodniki po Warmii i Mazurach i audiobooki w języku polskim.

Według nieoficjalnych statystyk w granicach państwa Białoruś może mieszkać od 500 000 do 1 200 000 Polaków. Polacy są drugą po Rosjanach pod względem wielkości mniejszością narodową Białorusi. Największa polska organizacja na Białorusi - Związek Polaków na Białorusi - w najlepszych czasach zrzeszał blisko 20 tysięcy członków. W 2005 roku w organizacji doszło do rozłamu, co znacznie utrudnia funkcjonowanie całej mniejszości polskiej na Białorusi. Wprowadzenie w 2007 roku Karty Polaka dało możliwość tysiącom obywateli Białorusi potwierdzić swoją przynależność do narodu polskiego poprzez złożenie stosownej deklaracji w polskiej placówce dyplomatycznej na terenie Białorusi. Wprowadzenie Karty Polaka spowodowało protesty ze strony białoruskich władz. Przez państwowe media białoruskie kilkakrotnie przetaczały się negatywne kampanie medialne skierowane przeciwko Karcie Polaka, Polsce oraz przeciwko działaczom Związku Polaków na Białorusi.


2017-08-22 22:14, Tamara Jesionowska

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24