Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Powiatowi radni po wakacjach

XXVII sesja Rady Powiatu w Olsztynie

W porządku obrad trudno było znaleźć sprawy, które można by uznać za wiodące tematy sesji.

- Wszystkie sprawy są ważne - oceniła Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński. - Minęły dwa miesiące od ostatniej sesji, jest więc trochę spraw do omówienia i decyzji do podjęcia. M.in. radni już wcześniej dopominali się o to, żeby usłyszeć jaka jest kondycja naszej spółki fotowoltaicznej, stąd dzisiaj jest z nami prezes tej spółki. Będą zmiany w budżecie powiatu, przyjmiemy też program „Aktywizujemy - usamodzielniamy” przygotowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Jak zwykle początek sesji to informacja starosty o pracach zarządu powiatu w okresie pomiędzy sesjami. Co w tej sprawie pani starosta miała do powiedzenia, można usłyszeć i zobaczyć na naszym nagraniu wideo. Na filmie zarejestrowaliśmy też następny punkt porządku obrad - interpelacje i zapytania radnych.

Sporo czasu radni poświęcili wysłuchaniu informacji prezesa zarządu spółki Fotowoltaika Gryźliny Radosława Nowosielskiego i dyskusji o stanie obecnym i przyszłości spółki. Zainteresowanie radnych działalnością tej należącej do Powiatu Olsztyńskiego i Gminy Stawiguda spółki wiązało się przede wszystkim z ujemnym wynikiem finansowym spółki za ostatnie dwa lata: rok 2015 spółka zakończyła stratą 176,5 tys. złotych, zaś rok 2016 stratą 121,6 tys. złotych. Obecne zobowiązania długoterminowe spółki przekraczają 2 mln złotych. Wchodzą w to m.in. zobowiązania z tytułu zaciągniętego w banku kredytu i otrzymanej z WFOŚiGW pożyczki na budowę słonecznej elektrowni. Dodajmy, że należąca do spółki, uruchomiona w 2015 roku farma fotowoltaiczna w Gryźlinach w 60% została sfinansowana ze środków europejskich, a to oznacza, iż farma musi działać co najmniej 5 lat. W przeciwnym razie spółka (czytaj: Powiat Olsztyński i Gmina Stawiguda) musiałyby zwrócić do Urzędu Marszałkowskiego otrzymaną z Regionalnego Programu Operacyjnego dotację na uruchomienie farmy. Mimo trudnej sytuacji finansowej spółki i niekorzystnych obecnie dla producentów energii odnawialnej warunków biznesowych, prezes spółki jest dobrej myśli.

- Spółka ma szansę przetrwać i przynosić zyski - powiedział nam Radosław Nowosielski. - Na niekorzystny obecnie bilans finansowy spółki ma wpływ duża inwestycja - farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp za ponad 5,5 mln złotych, którą spółka musiała wziąć na swoje barki, czyli musiała sfinansować wkład własny do tej inwestycji. Ta inwestycja będzie korzystanie wpływała na wyniki finansowe spółki, ale stanie się tak za kilka, kilkanaście lat. Na tę chwilę obciążenia z tytułu spłaty kredytu są tak znaczne, że musimy szukać innych działalności, które do tej pory były działalnościami pobocznymi dla spółki, a obecnie są wiodące. Na ten moment większe przychody spółka uzyskuje z tytułu dzierżawy nieruchomości i dopłat bezpośrednich, niż z tytułu działalności farmy fotowoltaicznej - dodał prezes.

Ważne decyzje radni podjęli też w sprawie budżetu powiatu na ten rok.

- Jest kilka zmian w budżecie, związanych głównie z inwestycjami drogowymi - powiedział Jerzy Laskowski, przewodniczący Rady Powiatu. - To nie są jakieś duże kwoty, ale czasami trzeba robić przesunięcia, ponieważ niektóre przetargi wykazały, że kwoty przeznaczone przez nas na inwestycje są za małe, w innych przypadkach mamy oszczędności. Te środki trzeba jak najszybciej poprzesuwać, żeby można było zrealizować wszystkie zadania jakie zaplanowaliśmy.

Radni udzielili też pomocy finansowej gminom Świątki i Gietrzwałd.

- Te gminy zwróciły się o pomoc na zakup wozów strażackich, bowiem otrzymane dofinansowanie z Unii Europejskiej nie było wystarczające, a szkoda stracić taką szansę - wyjaśnił przewodniczący Laskowski. - Więc takiej, niewielkiej pomocy udzielamy, bo zadanie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu jest naszym wspólnym zadaniem, nie tylko gmin.

Do budżetu powiatu wprowadzono też kwotę ponad 622 tysięcy złotych, które z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzyma Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie na realizację programu społecznego „Aktywizujemy - usamodzielniamy”.

Radni uchwalili również nowy statut Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście i podjęli decyzję w sprawie utworzenia przedszkola w Żardenikach.


2017-08-25 15:14, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24