Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Dojdzie do zmiany na mapie olsztyńskich szpitali?

Prof. Wojciech Maksymowicz

Zaprezentowana koncepcja zakłada, za zgodą radnych, połączenie szpitali w jedną placówkę medyczną (uniwersytecką) i jej rozbudowę w oparciu o środki z rządowego programu centralnych inwestycji wysokości 300 mln zł. Przepisy Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ), traktujące o pieczy nad gospodarnością w wydawaniu środków inwestycyjnych, pozwalają na budowanie tylko w przypadku zastąpienia nową inwestycją starej. Oznacza to, że w praktyce szpital miejski (jako samorządowy) musiałby zostać wchłonięty przez szpital uniwersytecki (państwowy) i dzięki temu mógłby uzyskać fundusze na doposażenie i rozbudowę obecnej siedziby, w której miejsce znalazłyby także np. szpital psychiatryczny czy hospicjum.

Zaprezentowana koncepcja nie spotkała się z gorącym przyjęciem. Wiele obaw co do losów zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego pracującego obecnie w szpitalu miejskim w przypadku połączenia wyraziła Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, jego dyrektor. Jak zadeklarowała, popiera powstanie nowego szpitala, ale nie kosztem placówki miejskiej. Kilkukrotnie podkreśliła, że zadania szpitala uniwersyteckiego nie są tożsame z tymi wykonywanymi przez jednostkę samorządową, co może skutkować pozbawieniem mieszkańców miasta dostępu do opieki szpitalnej w mniej skomplikowanych przypadkach, ponieważ po połączeniu miasto straci wpływ na szpital.

Dzisiejsza debata była tylko wstępem do dalszych rozmów, do których gotowość zadeklarowały strony.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z tej części sesji. Dostępne w niej są między innymi prezentacja prof. Maksymowicza i wystąpienia stron.


2017-08-30 15:19, D.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24