Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Urologia w olsztyńskim szpitalu miejskim zyska nowe przestrzenie

Podpisanie umowy w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie

Ponad 5 milionów złotych będzie kosztowała nowa bryła Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, której budowa rozpocznie się niebawem. Przeprowadzenie inwestycji będzie możliwe dzięki prawie 4,5-milionowemu wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Umowę w sprawie tego dofinansowania podpisali dzisiaj (31.08) w szpitalu: marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i członek zarządu województwa Marcin Kuchciński oraz dyrektor szpitala Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk.

- To długo oczekiwany w Olsztynie projekt, ponieważ bolączką naszego szpitala jest mała liczba sal operacyjnych - powiedziała przed podpisaniem umowy dyrektor Szymankiewicz-Czużdaniuk. - Zabiegów operacyjnych w naszym szpitalu wykonuje się coraz więcej i bardzo potrzebne stało się dobudowanie nowej sali operacyjnej, urologicznej, która będzie też służyła do wszczepiania rozruszników serca. Potrzebne było także powiększenie oddziału urologii. Nasz projekt wpisuje się w politykę zdrowotną województwa, ponieważ jedyny brak w województwie w zakresie opieki zdrowotnej, to brak łóżek urologicznych w szpitalach.

Zakres inwestycji obejmuje budowę budynku dwukondygnacyjnego przy łączniku między budynkiem głównym szpitala (A) a budynkiem chirurgii szczękowej (C). Bryła budynku będzie „zawieszona” na wysokości pierwszego piętra. Na jej pierwszym piętrze planuje się blok operacyjny wykorzystywany na cele kliniki urologii oraz kardiologii zabiegowej. W ramach bloku przewiduje się m.in. pomieszczenia przygotowania pacjenta, salę operacyjną, sterownię, pomieszczenia przygotowania personelu, brudownik, magazyn sprzętu i aparatury, pomieszczenia sanitarno–higieniczne. Przewiduje się przebudowę rejestracji, poczekalni i pomieszczeń dla personelu medycznego. Blok wyposażony będzie w niezbędny sprzęt m.in. stół operacyjny, lampę operacyjną, ssak elektryczny, defibrylator, wózek do przewożenia pacjentów, szafkę i wózek anestezjologiczny, wózki na odpady i brudną bieliznę, stojak do płynów infuzyjnych, regały, szafkę do podgrzewania płynów infuzyjnych oraz inne niezbędne wyposażenie (m.in.półki, regały, taborety).

Na drugim piętrze nowej bryły założono rozbudowę kliniki urologii m.in. o nowe pomieszczenia zabiegowe, gabinety diagnostyki obrazowej, gabinety personelu medycznego, pomieszczenia sanitarno-higieniczne, pomieszczenia porządkowe i sale chorych z łazienkami. W efekcie końcowym w klinice urologii będzie 9 sal chorych z 28 łóżkami. Sale wyposażone będą w łóżka z materacami, panele przyłóżkowe i szafki.

Obiekt będzie przykryty dachem dwuspadowym. Budynek wykonany będzie w technologii murowanej z bloczków gazobetonowych ocieplanych styropianem. Ponadto przewiduje się wykonanie instalacji wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, elektrycznej, instalacji co, wentylacji mechanicznej i instalacji odgromowej.

Zakończenie inwestycji planowane jest w III kwartale przyszłego roku.


2017-08-31 15:59, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24