Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
BlueBox „Poza horyzontem” w Galerii Rynek MOK

Głos zabiera Ryszard Wojtyński (fot. BW - wszystkie)

Od wtorku w Olsztynie trwa festiwal BlueBox. W jego ramach odbył się wczoraj (20.09) wernisaż wystawy „Poza horyzontem”, na której zaprezentowano malarstwo Ryszarda Wojtyńskiego - jego artystyczną wizję świata.

Ryszard Wojtyński urodził się w 1958 roku w Olsztynie, od 1971 mieszka w Warszawie. Jest absolwentem warszawskiej ASP z 1987 roku - dyplom z litografii (Władysław Winiecki, Henryk Opałka), ilustracji (Janusz Stanny) i fotografii.

Jako artysta w przez długi czas zajmował się grafiką wydawniczą, ilustracją i plakatem. Ponad dwadzieścia lat pracował jako realizator i współrealizator efektów specjalnych do filmów (m.in. Ogniem i Mieczem, Stara Baśń, Bitwa Warszawska 1920 i Młode Wilki), a także reklam i spektakli telewizyjnych. Od 1999 roku związany z pracownią litografii im. Pabla Picassa na Saskiej Kępie w Warszawie. W latach 2014-2015 kierował zespołem kreatywnym w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu (byłej Wytwórni Filmów Fabularnych).

Autor wystawy kształci również dzieci i młodzież w zakresie rysunku, malarstwa i kompozycji. Studenci natomiast uczą się od niego tajników estetyki w obrazie filmowym. Poza tym interesuje się także fotografią, tworzeniem muzyki, poezji i prozy, tłumaczy teksty piosenek i projektuje meble.

Obrazy, rysunki i litografie Ryszarda Wojtyńskiego znajdziemy w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Gigera w Szwajcarii oraz kolekcjach prywatnych.


2017-09-21 18:46, d./k

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24