Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Nowości w BWA Galerii Sztuki

Siedziba BWA Galerii Sztuki w Olsztynie

W wystawie twórczości pedagogów związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu weźmie udział dziesiątka artystów: Sławomir Decyk, Anna Goebel, Izabella Gustowska, Jacek Jagielski, Jarosław Kozłowski, Mariusz Kruk, Dominik Lejman, Adam Nowaczyk, Barbara Pilch, Bogdan Wojtasiak. Stąd tytuł wystawy -„Dziesięć”. Wystawa to ciekawy przekrój technik, inspiracji i tematów, połączonych w jedną wspólną opowieść, za którą kryje się nie tylko talent, ale także misja i odpowiedzialność za kształtowanie kolejnych pokoleń polskich twórców.

Otwarcie wystawy zorganizowanej w sali głównej BWA nastąpi 6 października o godz. 18.00. W tym samym czasie nastąpi też otwarcie wystawy prac Anny Drońskiej, urządzonej w sali kameralnej BWA. Artystka jest absolwentką Wydziału Kształcenia Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Zdobyła doktorat na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się malarstwem i tkaniną eksperymentalną. W kręgu jej twórczych zainteresowań znajdują się przestrzenie związane ze sztuką ekologiczną. Zawodowo związana jest z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jej wystawa jest próbą poznania obszarów między oficjalną codziennością a sferą intymności i skrycia, w której istnieją trudne do opisania lęki i niepewności.

11 października o godz. 17.00 w hollu galerii, odbędzie się wernisaż trzeciej w wymienionych na wstępie wystaw - wystawy fotografii Iris Nasher „W ciemnych pokojach”. Wystawa realizowana jest we współpracy z Fundacją „Borussia”. Cykl fotografii Iris Nesher, urodzonej we Włoszech, a mieszkającej w Izraelu artystki, eksploruje nieprzeniknioną więź pomiędzy tożsamością a językiem.

Nesher zaprosiła przed obiektyw swojego aparatu wybitne izraelskie powieściopisarki, poetki i autorki scenariuszy - kobiety, dla których słowo jest materią ich twórczości. Poprosiła je, by wybrały i zaprezentowały słowo lub fragment tekstu, który ma dla nich szczególne znaczenie. Podczas gdy część z nich zdecydowała się wkomponować słowa w przestrzeń wokół siebie, inne naniosły je bezpośrednio na swoje ciało, dając w ten sposób wyraz przekonaniu, że język ma moc docierania do najgłębszych warstw ludzkiej psychiki. Tak powstała seria hipnotyzujących fotografii, które wraz z towarzyszącymi im tekstami są próbą uchwycenia esencji kobiecej kreatywności.

Wystawa prezentowana będzie w ramach Festiwalu Mendelsohna, a patronat honorowy objęła nad nią Ambasada Izraela w Warszawie.

Korzystając z okazji przypominamy, że zbliża się termin końcowy składania prac na organizowane przez BWA Galerię Sztuki X Olsztyńskie Biennale Sztuki - O Medal Prezydenta. Biennale jest istotnym przeglądem prezentującym kondycję sztuki regionu Warmii i Mazur. Różnorodność mediów sprawia, że wystawa pokonkursowa jest ciekawą prezentacją stosowanych współcześnie przez artystów technik. Konkursowa forma przeglądu gwarantuje uzyskanie prac o wysokich walorach artystycznych, reprezentujących najciekawsze zjawiska w twórczości regionalnego środowiska.

Głównym zadaniem Biennale jest aktywizacja artystów Olsztyna i regionu, konfrontacja postaw twórczych, a także zaprezentowanie olsztyńskiej publiczności stanu rodzimej plastyki. Prace w takich kategoriach jak: malarstwo, rysunek, grafika warsztatowa, rzeźba i ceramika, tkanina artystyczna, projektowanie graficzne i wzornictwo przemysłowe, techniki multimedialne i instalacje, fotografia można składać tylko do 9 października.


2017-10-03 21:33, BWA

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24