Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Nowe przestrzenie dla czytelników i artystów w olsztyńskim „Medyku”

Od lewej: Elżbieta Suchowiecka i Jolanta Kłoczewska

- Jesteśmy wrażliwi nie tylko na chorobę, na kłopoty drugiego człowieka, ale również na piękno, na estetykę - mówi Jolanta Kłoczewska, dyrektor Szkoły Policealnej im. Prof. Religi w Olsztynie. - To uwrażliwia każdego człowieka, a im więcej zmysłów pobudzimy, tym bardziej szlachetnego absolwenta wypuścimy na rynek pracy. Galeria w naszej szkolnej bibliotece mieści się już 12 lat. Pani Ela Suchowiecka, autorka dzisiejszej wystawy, 12 lat temu wymyśliła, założyła i do odejścia na emeryturę dbała o tę galerię. Teraz, kiedy jesteśmy po metamorfozie kolorystycznej i meblowej czytelni, gdzie znajduje się galeria, uznaliśmy, że tylko ona może tę galerię uruchomić od nowa.

Na wernisaż wystawy do szkolnej czytelni przybyły dziś koleżanki Elżbiety Suchowieckiej z Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi”, koleżanki z pracy w „Medyku” i uczniowie tej szkoły, którzy po raz kolejny mogli zobaczyć swoich nauczycieli w zupełnie innej niż na co dzień roli. Uczniowie przy okazji mogli zobaczyć, w jakich warunkach mogą uczyć się i bawić z literaturą.

- Z takiej starej czytelni, takiej typowej, jak to drzewiej bywało, stworzyliśmy pomieszczenie klubowe, w którym stoją kanapy, w którym mamy bardzo szybki Internet, gdzie mamy dostęp do komputerów, gdzie możemy organizować lekcje w małych grupach - wyjaśnia dyrektor Kłoczewska. - Tu mamy też wystawę starego sprzętu audio, wideo, telekomunikacyjnego i biurowego, który kiedyś zajmował sporo miejsca w naszych domach i biurach, a którego funkcje obecnie przejął niewielki smartfon. Porównanie proporcji i funkcji tych zabytków i współczesnych urządzeń uczy pokory do przeszłości, którą przeżywali rodzice czy dziadkowie. No i wreszcie mamy doskonałe warunki do ekspozycji dzieł sztuki, najczęściej autorstwa naszych byłych i obecnych nauczycieli i wychowanków.

Zakres prac budowlanych w czytelni „Medyka” nie był zbyt rozległy. Wyrównano i pomalowano ściany, na podłodze pojawiła się nowa wykładzina, pomieszczenie wyposażono w oświetlenie ułatwiające nie tylko czytanie, ale także pozwalające odpowiednio wyeksponować prace wystawiane w Galerii „Zakładka”. By nie dziurawić ścian przy przygotowaniu każdej nowej ekspozycji, galeria została wyposażona w specjalistyczne listwy z linkami do zawieszania obrazów.

- Mamy nadzieję, że te listwy przez kolejne lata udźwigną bardzo dużo obrazów - komentuje Jolanta Kłoczewska.

Główna ściana czytelni, stanowiąca tło dla eksponowanych w galerii prac, została oklejona płytkami ceramicznymi imitującymi cegły. Klimat pomieszczeniu nadają też ustawione pod tą „ceglaną” ścianą sofy i ławy dla czytelników. Wyposażenie czytelni uzupełnia pięciokątny stół z komputerowymi monitorami oraz stoliki do zajęć grupowych.

Więcej o dzisiejszym wydarzeniu w Szkole Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi w naszej wideo relacji.


2017-10-11 16:51, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24