Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Władza pyta mieszkańców, jak rozwijać Olsztyn?

- Nasze dokumenty planistyczne, w kontekście dynamicznego rozwoju miasta, muszą podlegać stosownym zmianom, wcześniej skonsultowanym z mieszkańcami miasta - powiedział prezydent Piotr Grzymowicz. - Konsultacje, które chcemy przeprowadzić w ramach tego projektu nie będą dotyczyć całego miasta, a tylko obszaru, który dotyczy naszych jezior i rzek. Mamy bardzo fajne przykłady zagospodarowania terenów przy naszych jeziorach, nasi mieszkańcy składają kolejne wnioski, chociażby w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, dotyczące zagospodarowania przestrzeni publicznej w otoczeniu jezior. Mam nadzieję, że mając wparcie znakomitych partnerów, przygotujemy kierunki dla przyszłego studium.

Prezydent przewiduje, że zaktualizowane studium zostanie przedłożone Radzie Miast Olsztyna do akceptacji w roku 2019.

- Będziemy więc potrzebowali około 2 lat, żeby dobrze to przygotować - powiedział prezydent. - Nie ulega wątpliwości, że musi się to odbyć z udziałem mieszkańców, którzy chcą mieć wpływ na ten nasz wspólny dom. Ten krok, który dzisiaj robimy temu będzie sprzyjał.

W obecności dziennikarzy Piotr Grzymowicz podpisał zarządzenie uruchamiające konsultacje społeczne, których dokładny temat brzmi: „Olsztyńskie jeziora i rzeki - ich funkcja w mieście w kontekście aktualizacji Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Olsztyna”. Zgodnie z zarządzeniem, konsultacje będą przeprowadzone w okresie od 16 października do 4 grudnia

/>- Celem głównym działania w projekcie „Przestrzeń dla partycypacji” jest wypracowanie założeń społecznego wniosku do projektu zmiany studium w zakresie funkcji i kierunków zagospodarowania terenów wokół olsztyńskich jezior i wzdłuż rzek - dodała Magdalena Orlik, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa w olsztyńskim ratuszu. - Chcielibyśmy bardzo, żeby podczas prac ten wniosek został wypracowany na zasadach kompromisu pomiędzy często skrajnymi poglądami różnych interesariuszy. Szczegółowy cel udziału w projekcie to chęć podzielenia się w mieszkańcami wiedzą na temat tego, jaka jest rola studium. A studium to dokument, od którego zaczyna się cała polityka przestrzenna miasta, na treść którego mieszkańcy mają możliwość ogromnego wpływu, pod warunkiem zaangażowania się w prace nad tym dokumentem. Studium jest bardzo obszernym i skomplikowanym dokumentem, dlatego mamy nadzieję, że wybór do projektu „Przestrzeń dla partycypacji” wąskiego zakresu dotyczącego jezior i rzek, spowoduje szerokie zainteresowanie społeczeństwa i udział w pracach nad tym dokumentem.

Organizatorem olsztyńskich konsultacji jest konsorcjum organizacji społecznych, które dzisiaj podczas konferencji prasowej reprezentował Krzysztof Śleboda - prezes Fundacji Pracownia Zrównoważonego Rozwoju z Torunia. Bezpośrednim realizatorem konsultacji będzie Federacja Organizacji Socjalnych FOSa z Olsztyna, którą dzisiaj reprezentowała Monika Hausman-Pniewska.

Konsultacje będą miały charakter spotkań warsztatowych organizowanych w kolejne wtorki listopada o godz. 17.30. Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 listopada o godz. 17.30 w sali nr 219 olsztyńskiego ratusza. W tym spotkaniu główną rolę odegrają eksperci, którzy wprowadzą uczestników konsultacji w temat. Tydzień później (14.11) warsztaty odbędą się w Tartaku Raphaelsohnów przy ul. Knosały 3B. Tematem wiodącym będzie otoczenie rzek. Kolejne spotkanie zaplanowano na 21 listopada w Kapitanacie CRS Ukiel, a jego tematem wiodącym będzie otoczenie jezior Ukiel i Długie. Podsumowanie konsultacji nastąpi podczas spotkania 28 listopada w siedzibie FOSy przy ul. Linki 3/4.

Chętni do udziału w konsultacjach mogą się zapisywać e-mailem pod adresem konsultacje@federacjafosa.pl

Więcej o przebiegu dzisiejszej konferencji prasowej w naszej wideo relacji z wydarzenia.


2017-10-12 15:54, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24