Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
W szpitalu uniwersyteckim powstało Centrum Symulacji Medycznych

Otwarcie Centrum Symulacji Medycznych UWM (fot. MC/WB)

Dzięki Centrum Symulacji Medycznych studenci wydziałów lekarskiego i nauk o zdrowiu będą mogli ćwiczyć na symulatorach sytuacje, z którymi będą mieć później do czynienia w praktyce zawodowej. Studenci mogą korzystać z centrum już od początku roku akademickiego.

Centrum składa się z 2 połączonych ze sobą obiektów: zmodernizowanego XIX-wiecznego i zupełnie nowego, wybudowanego od podstaw. W starszym budynku od 2014 r. działa Zakład Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Jest w nim sala symulacji wysokiej wierności dla pielęgniarstwa oraz sale symulacji niskiej wierności do ćwiczeń: umiejętności pielęgniarskich, położniczych, podstaw resuscytacji, resuscytacji zaawansowanych, laboratoryjnego nauczania umiejętności klinicznych, chirurgicznych, ćwiczeń z pacjentami symulowanymi, pracownia umiejętności technicznych oraz 2 sale do egzaminów praktycznych z przedmiotów klinicznych.

W nowym, 3-kondygnacyjnym budynku, który jednocześnie nawiązuje architektonicznie do XIX-wiecznego sąsiada, są sale symulacji wysokiej wierności: szpitalnego oddziału ratunkowego, intensywnej terapii, bloku operacyjnego, porodowa. Dodatkowo na korytarzu będzie stać ambulans przeznaczony do ćwiczeń ratowniczych. Na 2 piętrze ulokowano aulę wykładową.

Sale symulacji wysokiej wierności są wyposażone tak samo, jak prawdziwe szpitalne. Zamiast żywego człowieka studenci mają w nich do czynienia z zaawansowanymi technicznie symulatorami (fantomami). Taki symulator zachowuje się jak człowiek: płacze, sinieje, oddycha, leci mu krew z ran, zmienia się jego temperatura, może dostać alergii na leki lub powikłań w wyniku zastosowania niewłaściwej kombinacji leków. Na sali operacyjnej studenci mogą ćwiczyć np. postępowanie w przypadku zatoru powietrznego, krwotoków, różnych rodzajów znieczulenie, przypadki zaburzeń rytmu serca, wstrząsu anafilaktycznego, wstrząsu kardiogennego, neurogennego, septycznego, urazy czaszkowo-mózgowe.

Sale symulacji niskiej wierności wyposażone są w symulatory, trenażery i inne sprzęty do ćwiczeń podstawowych zabiegów. Studenci zapoznają się z różnymi reakcjami i sposobami radzenia sobie w sytuacjach typowych i trudnych. Uodpornią się również na stres i presję czasu obecne w pracy lekarza i pielęgniarki.

- Będziemy się starać być wzorem dla całej Polski - mówił rektor UWM, prof. Ryszard Górecki podczas dzisiejszej uroczystości. - Ale będziemy się też starać, aby za 3 lata wybudować kolejne nowe skrzydło naszego szpitala uniwersyteckiego.

Uczestnicy uroczystości mogli zobaczyć, jak przebiega nauka przyszłych lekarzy w centrum. Była też okazja do zwiedzenia całego centrum.


2017-10-26 20:22, wb

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24