Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Rury wodociągowe eksponatem miesiąca w Tartaku Raphaelsohnów

Prezentacja eksponatu miesiąca w Tartaku Raphaelsohnów

Gościem specjalnym spotkania był Maciej Nowak, kierownik działu sieci wodociągowej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie. To dzięki niemu do Muzeum Nowoczesności trafiły m.in. przekrój ponad 100-letniego magistralnego przewodu wodociągowego oraz co najmniej 70-letni typowy element połączenia rur wodociągowych. I to te dwa przedmioty wystąpiły dzisiaj w roli eksponatu miesiąca.

Fragment rury wodociągowej o średnicy 300 mm, wykonanej z żeliwa szarego, został odcięty od magistrali wodociągowej przebiegającej pod Wysoką Bramą. Magistrala ta tłoczyła wodę z jej ujęcia i stacji uzdatniania przy obecnej ul. Jeziornej trasą wyznaczoną przez dzisiejsze ulice: Bałtycka, Grunwaldzka, Prosta, Staromiejska, 11 Listopada, Piłsudskiego do wieży ciśnień przy ul. Żołnierskiej. Na odcinku przebiegającym ulicami: Grunwaldzka, Prosta i Staromiejska rura ta nie została do dziś przebudowana i stanowi element czynnego systemu zaopatrzenia miasta w wodę.

Drugi z elementów składających się na zabytek miesiąca to typowy element połączenia kielichowego rur z żeliwa o średnicy 125 mm, pochodzący sprzed 1945 roku. Łączenie i uszczelnianie rur wykonywane było za pomocą ubijania w kielichu sznura łojowego, następnie zalewane płynnym ołowiem. Taki sposób połączeń rur wodociągowych stosowano ponad 100 lat, do roku 1995.

Prezentacja zabytku miesiąca w wykonaniu Macieja Nowaka, wspieranego przez Rafała Bętkowskiego z Muzeum Nowoczesności, tak zajęła uczestników spotkania, że zabrakło czasu na prezentację ogólnej historii olsztyńskich wodociągów. Ten brak wiedzy z łatwością można było jednak uzupełnić, zapoznając się z najnowszym Biuletynem Muzeum Nowoczesności, wydanym właśnie z okazji dzisiejszej prezentacji zabytku miesiąca. W biuletynie można m.in. znaleźć informację, że nowoczesne wodociągi w Olsztynie uruchomiono w 1899 roku. Autorem projektu wodociągów w Olsztynie był inż. Oskar Smereker z Mannheim. Inwestycja kosztowała milion marek.

Po więcej informacji na ten temat odsyłamy do dostępnego w Tartaku Raphaelsohnów Biuletynu Muzeum Nowoczesności oraz naszej wideo relacji z dzisiejszej prezentacji.


2017-11-07 20:54, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24