Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Smaki Warmii, Mazur i Powiśla w olsztyńskim „Gastronomiku”

Laureaci konkursu na potrawę mięsną
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zorganizował dzisiaj (18.11) kolejną, dwunastą już imprezę gastronomiczną z cyklu „Smaki Warmii, Mazur i Powiśla”. Gospodarzem imprezy po raz szósty był Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, który dysponuje znakomitą bazą do przeprowadzania tego rodzaju imprez.

Ideą konkursu jest zebranie unikatowych, regionalnych przepisów kulinarnych z województwa warmińsko-mazurskiego oraz promowanie produktów specyficznych dla regionu. Dzisiejsza impreza miała też na celu promowanie działających w regionie szkół gastronomicznych, stąd pełny tytuł imprezy brzmiał: „Smaki Warmii, Mazur i Powiśla szansą na sukces”.  

W ramach imprezy rozegrano dwa konkursy: konkurs na najlepsze produkty i przetwory mięsne oraz konkurs na potrawy mięsne. W pierwszym konkursie producenci z regionu zgłosili 19 produktów i przetworów z mięsa króliczego, wieprzowiny, dziczyzny i gęsiny.

Jurorzy najwyżej ocenili smarowisło zimowe z gęsi przygotowane przez Annę Łuczak. Drugie miejsce zajęła pieczona kiełbasa podrobowa przygotowana przez Teresą Wróblewską, a trzecie miejsce przypadło staropolskiej szynce pieczonej wykonanej przez Danutę Bondarenko.

Uczestnikami konkursu na potrawy mięsne byli uczniowie szkół gastronomiczno-spożywczych działających w województwie: Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, Zespołu Szkół im. M. Rataja w Ełku, Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu i Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie. W konkursie wzięło udział 8 dwuosobowych zespołów: 3 drużyny ze szkoły w Szczytnie, po dwa zespoły z Olsztyna i Ełku oraz jeden zespół z Elbląga.

Wyniki konkursu na najlepszą potrawę mięsną przedstawiają się następująco:

1. miejsce: Ewelina Filipowicz i Izabela Kalwejt (Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie) za warmińskie policzki wieprzowe w kwasie chlebowym z modrą kapustą z porzeczkami,
2. miejsce: Katarzyna Sikorska i Klaudia Sokołowska (Zespół Szkół nr 6 w Ełku) za forszmak,
3. miejsce: Karolina Bielecka i Łukasz Lewandowski (Zespół Szkół nr 6 w Ełku) za swojską kiełbasę pieczoną w piwie serwowaną z ćwikłą z chrzanem.

Współorganizatorem konkursów obok samorządu województwa i ZSGS w Olsztynie była Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza.
2017-11-18 19:49, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24