Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
O „warmińskich Pompejach” w Tartaku Raphaelsohnów

Dr Arkadiusz Koperkiewicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego

Dr Koperkiewicz przedstawił interesującą, bogato zilustrowaną slajdami, informację o przebiegu i dotychczasowych wynikach prac wykopaliskowych grodu Wartenburg, założonego w 1325 roku przez biskupa warmińskiego Eberharda z Nysy. Badania archeologów pozwalają stwierdzić, że w grodzie było około 25 domostw, co pozwala przyjąć, że mieszkało tam około 120 osób. Wśród artefaktów znalezionych przez archeologów znajduje się duża liczba przedmiotów metalowych i kamionkowych, co uzasadnia tezę, że w pierwszej połowie XIV wieku na Warmii dokonywała się rewolucja cywilizacyjna.

Źródła historyczne podają (i zdają się to potwierdzać ustalenia archeologów), że zimą 1354 roku gród Wartenburg został najechany i spalony przez Litwinów. Prawdopodobnie nikt z mieszkańców nie ocalał. Zgliszcza grodu nie zostały nigdy odbudowane. Z czasem pokryła je ziemia, na której urządzono pastwisko. Los Wartenburga przez niektórych porównywany jest do losu rzymskich Pompeji, zniszczonych przez erupcję wulkanu Wezuwiusz i przykrytych popiołem wulkanicznym.

Jak zapewniał dr Koperkiewicz, badania archeologiczne w Barczewku będą kontynuowane. Pozwolą one rzucić nowe światło na historię kolonizacji tych ziem, początki miast warmińskich i ich kulturę materialną w połowie XIV wieku.


2017-11-22 01:54, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24