Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z wizytą w Olsztynie

Władysław Kosiniak-Kamysz i towarzyszący mu działacze PSL na olsztyńskim Starym Mieście

W Olsztynie gościł dzisiaj (29.11) prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. W programie wizyty było spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku, spotkanie w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym, spotkanie z przedsiębiorcą lokalnym, otwarte spotkanie z mieszkańcami Olsztyna oraz spotkanie ze studentami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Prezesowi PSL towarzyszyli działacze PSL z Warmii i Mazur: posłanka Urszula Pasławska, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk oraz członek zarządu województwa Sylwia Jaskulska.

Władysław Kosiniak-Kamysz znalazł też czas na spotkanie z lokalnymi mediami. Konferencja prasowa na Starym Mieście poświęcona była głównie polityce senioralnej rządu i propozycjom PSL w tym zakresie oraz sytuacji politycznej w Sejmie, wynikającej z procedowanych obecnie zmian w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym, a także zmian w ordynacji wyborczej.

W sprawach senioralnych prezes Kosiniak-Kamysz skrytykował odrzucenie przez Prawo i Sprawiedliwość projektu ustawy autorstwa PSL, przyznającego emerytom jednorazowy dodatek do emerytury w wysokości 500 złotych.

- To jest skandaliczne, że nie ma owoców wzrostu dla osób, które tego bardzo potrzebują - powiedział prezes PSL. - Te owoce wzrostu nie są solidarnie dzielone. Jeżeli jest nadwyżka w budżecie państwa na kwotę prawie 3 mld złotych, a 2,8 mld to były koszty naszego projektu, to czemu nie przeznaczyć tych pieniędzy dla emerytów. Dzisiaj o to samo pytali seniorzy z Uniwersytetów Trzeciego Wieku, z którymi miałem okazję się spotkać.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział też złożenie przez PSL kolejnego projektu ustawy, która miałaby pomóc emerytom i rencistom. Chodzi o ustawę, na mocy której emeryci i renciści byliby zwolnieni z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

- Emeryci i renciści zapłacili już swoje podatki - powiedział polityk. - Płacili podatki przez cały okres swojej aktywności zawodowej. Gdy są na emeryturze, nie muszą już tych podatków płacić. To jest wzrost świadczeń emerytalnych. To naprawdę dużo pieniędzy dla tych, którzy mają najniższą emeryturę, to może być nawet około 200 złotych miesięcznie więcej i proporcjonalnie będzie rosło wraz ze wzrostem emerytury.

Prezes PSL zapowiedział również, że jeżeli PiS odrzuci projekt ustawy o zwolnieniu emerytów i rencistów z płacenia podatku dochodowego, to projekt „emerytura bez podatku” będzie jednym z najważniejszych punktów programów, z którymi PSL będzie szło do kolejnych wyborów.

W bloku poświęconym sprawom ustrojowym, Kosiniak-Kamysz skrytykował Prawo i Sprawiedliwość za brak konsultacji w sprawie zmian w procedowanych właśnie przez Sejm ustawach dotyczących sądownictwa oraz w ordynacji wyborczej.

- Jeżeli Sejm nie jest w stanie przeprowadzić konsultacji społecznych, wszystkie sejmiki wojewódzkie w kraju, w których reprezentowany jest PSL, zorganizują wysłuchania publiczne - poinformował prezes PSL. 

W Olsztynie takie wysłuchanie odbędzie się prawdopodobnie w dniu 11 grudnia.

Więcej o treściach przekazanych podczas konferencji prasowej przez Władysława Kosiniak-Kamysza w naszej wideorelacji z wydarzenia.


2017-11-29 19:07, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24