Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Czas na podsumowania i gratulacje

Gratulacje przedstawiciele wyróżnionych bibliotek odebrali m.in. z rąk dyrektora Fadrowskiego

Wydarzenie skierowane było do bibliotekarzy, przedstawicieli władz samorządowych oraz osób znaczących w regionie, które zadeklarowały przystąpienie do Regionalnego Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Bibliotek. Siedem dotychczasowych edycji konferencji poświęconych było promowaniu dobrych praktyk w bibliotekach publicznych województwa (w tym związanych z nową infrastrukturą) poprzez prezentacje bibliotek, wystąpienia władz samorządowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz gości z kraju i regionu.

Gościem konferencji był Zdzisław Fadrowski - dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, którego wystąpienie skoncentrowane będzie na samorządowej wizji bibliotek województwa warmińsko-mazurskiego. O korzyściach dobrej współpracy samorządu z biblioteką publiczną opowiedział natomiast Grzegorz Mrowiński - burmistrz Działdowa. Z możliwościami i szansami wsparcia bibliotek publicznych ze środków ministerialnych uczestników wydarzenia zapoznał Dariusz Kawa z Instytutu Książki. Gościem konferencji był także Jakub Frołow - przedstawiciel firmy Legimi, który przedstawił nową ofertę udostępniana książek elektronicznych on-line dla bibliotek.

Ponadto Anna Głowińska - kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie, Jacek Bućko - dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Białej Piskiej oraz Janusz Kwiatek - dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Nidzicy zaprezentowali relację z wizyty studyjnej do czeskich bibliotek, która odbyła się w ramach seminarium organizowanego przez Instytut Książki „Biblioteka Nowa w drodze”.

Kluczowym punktem programu konferencji była prezentacja wyników Rankingu Bibliotek „Rzeczpospolitej” i Instytutu Książki. Była to już siódma edycja ogólnopolskiego rankingu bibliotek publicznych działających w małych miejscowościach. Autorzy opracowania wysłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu).

Z województwa warmińsko-mazurskiego najwyższe pozycje w rankingu zajęły: Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach (3. miejsce) oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu (7. miejsce). Biblioteka w Świątkach została wybrana najlepszą w kraju w kategorii gmin wiejskich, a w kategorii gmin miejsko-wiejskich Morąg zajął czwarte miejsce.

W gronie stu najlepszych bibliotek w kraju znalazły się także Biblioteka Publiczna Gminy Gronowo Elbląskie (27. miejsce), Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie (35. miejsce), Miejska Biblioteka Publiczna w Reszlu (38. miejsce), Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach (41. miejsce), Biblioteka - Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy (43. miejsce), Biblioteki Publiczne działające w strukturze Gminnego Centrum Kultury Nowe Miasto Lubawskie (44. miejsce), Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Kromera w Lidzbarku Warmińskim
(46. miejsce), Gminna Biblioteka Publiczna w Lubominie (65. miejsce), Biblioteka Publiczna w Rynie (69. miejsce), Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie (88. miejsce), Gminna Biblioteka Publiczna w Komorowie Żuławskim (92. miejsce), Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dąbrównie (95. miejsce), Gminna Biblioteka Publiczna funkcjonująca w strukturze Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie (99. miejsce), Biblioteka Miejska w Mrągowie działająca w strukturze Centrum Kultury i Turystyki (100. miejsce). Pełna lista Rankingu Bibliotek została opublikowana w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” (1.12), będzie również dostępna na stronach internetowych „Rzeczpospolitej” oraz Instytutu Książki.

Przedstawiciele zwycięskich bibliotek i samorządów 30 listopada br. odebrali wyróżnienia podczas gali w Warszawie. Zostali również nagrodzeni podczas wczorajszej konferencji.


2017-12-08 12:04, D./Adrianna Walendziak

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24