Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
PSL złożyło w Sejmie projekt ustawy „Emerytura bez podatku”

O projekcie „Emerytura bez podatku” działacze PSL mówili w Olsztynie 29 listopada

Emerytury Polaków w 2018 roku mogą wzrosnąć średnio o ok. 20 procent. Stanie się tak pod warunkiem, że większość sejmowa zaakceptuje projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego pod hasłem „Emerytura bez podatku”. - Gotowy projekt ustawy złożyliśmy dziś (21.12) na ręce Marszałka Sejmu - mówi Urszula Pasławska, posłanka PSL z Warmii i Mazur.

W Polsce żyje dziś ok. 9 mln emerytów. Każdy z nich co miesiąc płaci fiskusowi podatek od świadczenia, przeciętnie 20 proc. Tak więc jeśli emerytura brutto wynosi 1000 zł, starszy człowiek dostaje na rękę zaledwie 872 zł. Posłowie PSL postanowili to zmienić. Przygotowali projekt ustawy „Emerytura bez podatku” i dziś, przed świętami, złożyli go do laski marszałkowskiej.

- Emeryci są obecnie najbiedniejszą grupą społeczną w naszym kraju. Pracowali przez większość życia, zdążyli już zapłacić państwu wystarczające podatki - mówi Urszula Pasławska. - Dziś potrzebują systemowego wsparcia, zwolnienie ich z podatków przyniesie wymierne efekty. Wzrost emerytur o 20 procent szybko przełoży się na poziom ich życia.

Roczny koszt projektu może przekroczyć 1 mld zł. To jednak relatywnie nic w porównaniu do kosztów obniżenia wieku emerytalnego, 55 mld zł do 2021 roku, albo programu 500+, ok. 24 mld zł rocznie.

- Mamy wzrost gospodarczy, a emeryci są coraz biedniejsi. Waloryzacja ich świadczeń wyniosła w tym roku od 5 do 10 zł. Dlaczego seniorzy nie korzystają z dobrej koniunktury gospodarczej, czyżby rząd o nich zapomniał? - pyta Pasławska.

To już kolejny projekt ustawy skierowany do seniorów, jaki PSL złożyło w ostatnim czasie. Poprzedni, tak zwany „500+ dla emerytów”, zakładał wypłaty dodatkowych świadczeń w wysokości 400-500 zł raz w roku przed Bożym Narodzeniem. Niestety wszyscy posłowie PiS byli przeciwni i jednogłośnie odrzucili projekt.

- Chcieliśmy pomóc starszym ludziom przeżyć godnie święta, ale większość sejmowa miała inne zdanie - mówi Urszula Pasławska. - Pozostaje mieć nadzieję, że teraz przemyślą sprawę i opowiedzą się za zwolnieniem emerytów z podatków. Czego oczywiście życzę seniorom i ich rodzinom na święta i cały nowy 2018 rok.


2017-12-21 19:53, inf. pras.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24