Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Miasto zaskarży zarządzenia wojewody dotyczące zmian nazw ulic

Rada Miasta zadecydowała o zaskarżeniu zarządzeń wojewody

Przypomnijmy, że na podstawie Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej w województwie warmińsko-mazurskim wytypowano do zmiany 114 nazw ulic i placów. Samorządy zadecydowały o zmianie 106. Rada Miasta Olsztyna nie zmieniła nazw 7 ulic ze względu na sprzeciw mieszkańców miasta.

W związku z tym wojewoda Chojecki zadecydował o zmianie tych nazw na następujące:

» ulica Dąbrowszczaków na ulicę Erwina Kruka,
» ulica Juliusza Malewskiego na ulicę Zbigniewa Herberta,
» ulica Mariana Gotowca na ulicę ks. Tadeusza Borkowskiego,
» ulica Wincentego Pstrowskiego na ulicę Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady Armii Krajowej,
» ulica Piotra Diernowa na ulicę Świętego Franciszka z Asyżu,
» ulica Prof. Stefana Poznańskiego ulicę na Prof. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego.

Siódmą miałaby być zmiana nazwy ulicy I Dywizji Wojska Polskiego, jednak urzędnicy wojewody czekają na opinię IPN w sprawie tej zmiany.

Miejscy rajcy sprzeciwiają się takiemu obrotowi sprawy i zadecydowali, że zaskarżą 3 z 6 zarządzeń wojewody. Uzasadniając swoją decyzję powołali się w znaczącej mierze na kwestie podnoszone przez partię Razem, której członkowie aktywnie działają w Olsztynie na rzecz zachowania nazwy ul. Dąbrowszczaków.

Radny Łukasz Łukaszewski, przewodniczący prowadzącej sprawę Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta, przytaczając treść uzasadnienia do podjętej uchwały wskazywał na to, że zarządzenia zostały wydane z naruszeniem prawa miejscowego - obowiązującej od 2010 roku uchwały Rady Miasta Olsztyna (LXVII/812/10) ws. ustalenia zasad nazewnictwa ulic, placów i parków, która umożliwia nadanie nowej nazwy ulicy w Olsztynie nie wcześniej niż 5 lat po śmierci potencjalnego patrona. Oznacza to, że Erwin Kruk oraz prof. Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski nie mogą być brani w obecnej sytuacji pod uwagę jako patroni ulic.

Inną kwestią na którą wskazał radny Łukaszewski jest zmiana nazwy ulicy Pstrowskiego, której nowa ma mieć brzmienie „Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady Armii Krajowej”. Zgodnie ze wspomnianą uchwałą, nazwa nie może mieć więcej niż 35 znaków graficznych, nie może być zbyt myląca i trudna do zastosowania dla mieszkańców oraz nie może być powtórzeniem nazwy już istniejącej. Nie bez znaczenia jest tutaj też fakt złożenia na ręce przewodniczącej RM Haliny Ciunel protestu mieszkańców ul. Pstrowskiego przeciw zmianie nazwy tej ulicy.

Po dyskusji omawiającej przebieg sprawy radni zagłosowali za przyjęciem uchwały o skierowaniu skargi do WSA stosunkiem głosów 16 do 6.

Nagranie tej części sesji udostępniamy w formie pliku mp3.


2017-12-23 20:13, D.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24