Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Posłowie PO o koalicji, konstytucji dla biznesu i nazistowskich incydentach

Konferencja prasowa z udziałem Anny Wasilewskiej i Janusza Cichonia

W miniony piątek ogólnopolskie media poinformowały o deklaracji liderów największych partii opozycyjnych - Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej, zawiązania koalicji tych partii przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Dzisiaj (29.01) tę informację osobiście potwierdzili posłowie PO, Anna Wasilewska i Janusz Cichoń, podczas kolejnej z poniedziałkowych konferencji prasowych w Olsztynie.

- W piątek dwie największe partie opozycyjne przedstawiły stanowisko, że wspólnie będą szły do wyborów samorządowych, przede wszystkim do sejmików wojewódzkich - powiedziała posłanka Anna Wasilewska. - Te wybory są bardzo ważne, bo w samorządach są pieniądze, w samorządach jest władza, więc PiS chce zrobić wszystko, żeby samorządy przejąć. Jako opozycja chcemy iść szerokim frontem, pomóc tym osobom, które już są w samorządach i chcą kontynuować tę działalność. Zapraszamy do siebie te osoby, stowarzyszenia i ugrupowania, które będą akceptowały porozumienie koalicyjne.

- Temu co proponuje PiS, czyli państwo oparte na centralizacji władzy, chcemy przeciwstawić naszą ofertę skierowaną do lokalnych społeczności, czyli decentralizację, więcej władzy w gminach, w powiatach, w województwach. To tu powinny zapadać decyzje o przyszłości naszych małych ojczyzn, a nie w Warszawie, czego tak naprawdę chce PiS - dodał poseł Janusz Cichoń.

Do przygotowania umowy koalicyjnej pomiędzy PO i .Nowoczesną został powołany czteroosobowy zespół. Platformę Obywatelską w tym zespole reprezentuje m.in. poseł Jacek Protas, przewodniczący PO na Warmii i Mazurach.

Dalej swoją wypowiedź poseł Cichoń poświęcił wniesionemu przez rząd do Sejmu pakietowi ustaw dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce, w tym ustawy dotyczących praw przedsiębiorców. Pakiet tych ustaw powszechnie znany jest jako zapowiadana przez obecnego premiera „Konstytucja dla biznesu”.

- Niestety, przeżyliśmy gigantyczne rozczarowanie. Nic wielkiego się nie stało, nie ma w tym pakiecie żadnych nowych, atrakcyjnych propozycji dla przedsiębiorców, zwłaszcza w zakresie podatków - stwierdził poseł Cichoń. - Jedyne nowe rozwiązanie, chociaż też kontrowersyjne, to rzecznik praw małych i średnich przedsiębiorców. Założenie jest jednak takie, że tego rzecznika będzie powoływał minister. Trudno sobie wyobrazić, że będzie to w pełni niezależny organ wspierający przedsiębiorców. Siłą rzeczy będzie on stał po stronie tego, kto go powołuje. Nasze propozycje, żeby to Sejm wyznaczał tego rzecznika, nie spotkały się z przychylnością większości sejmowej.

Poseł dodał też, że Platforma Obywatelska złożyła kilkadziesiąt poprawek do przedłożonego przez rząd pakietu ustaw, ale żadna z poprawek nie została przyjęta.

Janusz Cichoń poinformował również, że PO kończy prace nad przygotowaniem „karty praw podatnika”, która będzie definować prawa i obowiązki przedsiębiorców i wzajemne relacje pomiędzy państwem a biznesem. Karta w najbliższym czasie trafi do Sejmu, a już dzisiaj trafiły tam zaproponowane przez posła rozwiązania dot. możliwości odwołania się przedsiębiorcy od decyzji organów celno-skarbowych do organu wyższej instancji.

- PiS taką możliwość dwuinstancyjności odwołania wyłączył. Dzisiaj odwołać się można od decyzji np. naczelnika urzędu celno-skarbowego wyłącznie do tego samego naczelnika, albo pójść do sądu - powiedział poseł.

Trzeci z tematów poruszonych przez posłów podczas dzisiejszej konferencji to nasilające się w Polsce incydenty nazistowskie.

- Polska powinna być krajem, który szczególnie ostro reaguje na wszystkie sygnały związane z powrotem do totalitarnych ideologii - powiedział Janusz Cichoń. - Musimy piętnować tego typu zachowania we wszystkich krajach europejskich, ale też musimy piętnować tego typu zachowania, których nie brakuje w naszym kraju, a które od dłuższego czasu spotykają się z pobłażaniem po stronie rządzących.

Zdaniem Cichonia, źródeł tych negatywnych zachowań należy doszukiwać się jeszcze w okresie ostatniej kampanii wyborczej do Sejmu, kiedy to dzisiaj rządzący „uśmiechali się i puszczali oko” do ONR czy takich stowarzyszeń jak Duma i Nowoczesność, licząc na ich poparcie w wyborach.

- Próba przepychania odpowiedzialności na naszą stronę, jest dla nas szczególnie niepokojąca i bolesna - dodał poseł. - Ale przypomnę tylko wydarzenie z 2013 roku, kiedy to jeden z prokuratorów uznał, że swastyka to symbol szczęścia i umorzył postępowanie. Ten prokurator w 2013 roku został ukarany, a dzisiaj ten sam prokurator zostaje przez prokuratora generalnego awansowany. To jest namacalny dowód tego, jak do tych kwestii odnoszą się dzisiaj rządzący. Nie można tego typu zdarzeń marginalizować, nie można pobłażać, musimy temu dać bardzo wyraźny odpór!

Więcej o treściach przekazanych przez posłów PO w czasie dzisiejszej konferencji prasowej w naszej wideorelacji z wydarzenia.


2018-01-29 15:03, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24