Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Puchary, dyplomy i upominki dla najlepszych organizatorów akcji krwiodawstwa

Podsumowanie programu „Ognisty Ratownik - Gorąca Krew” w Olsztynie

Od 12. lat Polski Czerwony Krzyż prowadzi Ogólnopolski Program Strażacy w Honorowym Krwiodawstwie „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Program ma na celu organizację akcji honorowego oddawania krwi przeznaczonej do ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Dzisiaj (30.01) w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Okręgowego PCK w Olsztynie podsumowano ubiegłoroczne osiągnięcia strażaków z Warmii i Mazur w ramach tego programu.

Formalnie w 2017 roku w programie „Ognisty Ratownik - Gorąca Krew” wzięły udział 4 komendy rejonowe Państwowej Straży Pożarnej i 24 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Warmii i Mazur. Tyle bowiem sprawozdań z udziału w programie dostarczono do Oddziału Okręgowego PCK w Olsztynie.

Komisja analizująca sprawozdania obliczyła, że najskuteczniej akcje honorowego krwiodawstwa spośród jednostek PSP organizowała Komenda Powiatowa PSP w Bartoszycach, uzyskując 1,76 litra krwi w przeliczeniu na jednego strażaka pracującego w tej komendzie. Na drugim miejscu uplasowała się Komenda Powiatowa PSP w Nowym Mieście Lubawskim z wynikiem 1,15 litra krwi na jednego strażaka. Miejsce na trzecim stopniu podium zajęła Komenda Powiatowa PSP w Braniewie ze wskaźnikiem 1,14 litra krwi na strażaka.

Spośród straży ochotniczych najskuteczniejsi w pozyskiwaniu krwi byli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Górowie Iławeckim (4,32 litra krwi na strażaka), przed druhami z OSP Janowo (3,67 litra krwi na strażaka) i OSP Kieźliny (2,32 litra krwi na strażaka).

Najlepsi z mundurowych organizatorów akcji krwiodawstwa otrzymali puchary, dyplomy i drobne upominki.

Dodajmy jeszcze, że podczas organizowanych przez uczestniczących w programie strażaków akcji honorowego oddawania krwi do banków krwi trafiło prawie 661 litrów tej bezcennej substancji, z czego 310 litrów oddali sami strażacy.


2018-01-30 18:08, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24