Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Olsztyńskie starostwo zorganizowało akcję poboru krwi

Akcja poboru krwi w Starostwie Powiatowym w Olsztynie

- Olsztyńskie starostwo często włącza się w akcje poboru krwi, bo jest to działanie prozdrowotne, służące ochronie życia i zdrowia naszych mieszkańców - powiedziała nam Małgorzata Górska, inspektor ds. ochrony zdrowia w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w regionie olsztyńskim jest jedno, a ludzi potrzebujących krwi dużo. Dlatego różne instytucje wspomagają centrum organizując u siebie takie wyjazdowe punkty poboru krwi. Również my, udostępniając pomieszczenia na zorganizowanie takich punktów, czy pozwalając na zaparkowanie na parkingu pod starostwem krwiobusu pomagamy w zbiórce tego bezcennego leku. Oczywiście większość honorowych krwiodawców zgłaszających się do takich punktów poboru krwi to pracownicy starostwa, chociaż zapraszamy też do oddania krwi pracowników zaprzyjaźnionych z nami służb i instytucji.

Jak poinformowali nas pracownicy RCKiK, każda inicjatywa zorganizowania poboru krwi poza siedzibą centrum jest skwapliwie wykorzystywana, bo chociaż zapasy olsztyńskiego banku krwi nie są aktualnie nadzwyczaj małe, to nie można też powiedzieć, by osoby odpowiedzialne za te zapasy mogły spać spokojnie. Szczególnie poszukiwana jest krew z ujemnym Rh.

W ciągu 3,5 godziny dzisiejszej akcji w starostwie krew oddało blisko 20 osób. Małgorzata Górska zapowiedziała, że będą kolejne akcje krwiodawcze. Najbliższa już na wiosnę.

Oprócz punktu poboru krwi, w sali sesyjnej starostwa ustawiono też stoisko promocyjne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. Odwiedzający to stoisko mogli zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz ilość tlenku węgla (powszechnie znanego jako czad) w wydychanym powietrzu.

- Osoby palące mogą się przekonać, że ich wydechu tlenku węgla jest dosyć sporo - powiedziała obsługująca stanowisko Sanepidu Kamila Rucińska. - Mamy nadzieję, że wynik tego badania na nich podziała i że zaprzestaną palenia papierosów.

Na stoisku Sanepidu można też było uzyskać materiały informacyjne na temat przeciwdziałania uzależnieniu od tytoniu, alkoholu i środków psychoaktywnych, w tym dopalaczy, a także o zagrożeniach związanych z zakażeniami przenoszonymi przez krew oraz zagrożeniach zakażeniem wirusem HIV.


2018-02-12 15:48, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24