Cezary Białecki wywalczył udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w szabli

Czarek Białecki z pucharem za III miejsce w Koninie

Turniej był bardzo istotny dla barczewianina, bo to ostatni turniej przed Mistrzostwami Europy Juniorów, o udział w których rywalizowało trzech zawodników. Czarek, który wcześniej zapewnił sobie udział w Mistrzostwach Świata Juniorów, nie był pewny udziału w Mistrzostwach Europy. O wyjazd na mistrzostwa, oprócz Czara, rywalizował zawodnik z Białegostoku i kolega klubowy Czarka z MUKS Victor Warszawa. Czarek, żeby być pewnym awansu, musiał być w ósemce turnieju licząc, że jego przeciwnicy odpadną we wcześniejszej fazie turnieju. Na dodatek w turnieju wystąpiła reprezentacja seniorów z Kazachstanu i Uzbekistanu, przygotowujący się do Pucharu Świata Seniorów, który odbędzie się w Warszawie. Tym bardziej więc przedostanie się Czarka do ósemki turnieju stało pod znakiem zapytania.

Turniej w Koninie rozpoczęły walki grupowe. Czarek po wygraniu trzech walk i po trzech porażkach awansował do fazy pucharowej, ale z bardzo słabym rozstawieniem.

W pierwszej walce pucharowej przeciwnikiem Czarka był zawodnik KKSZ Konin. Czarek wygrał tę walkę 15-5. Kolejnym przeciwnikiem był zawodnik AZS AWF Katowice, z którym ostatnie dwa pojedynki w poprzednich turniejach Czarek przegrał. Jednak barczewianin wytrzymał presję, która na nim ciążyła, bo przegrany pojedynek kończył udział w turnieju i zamykał drogę do awansu na Mistrzostwa Europy. Czarek wygrał ten pojedynek 15-9 i awansował dalej.

O wejście do najlepszej ósemki turnieju barczewianin walczył z najlepszym obecnie zawodnikiem Kazachstanu, Sarttakhanem. Pojedynek ten obserwowało wielu kibiców, dopingujący Czarka, co bardzo pomogło mu w zdecydowanym pokonaniu przeciwnika 15-8. Po tej walce stało się to, co w wielu nie wierzyło. Czarek awansował na Mistrzostwa Europy!

W walce o podium pewniejszy siebie Czarek, spotkał się z zawodnikiem Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego, obecnie trzecim zawodnikiem w Polsce w rankingu seniorskim. Czarek od początku kontrolował ten pojedynek i wygrał 15-11. W walce o finał niestety uległ zawodnikowi OŚ AZS Poznań 8-15 i turniej w Koninie o Puchar Polski Seniorów w szabli zakończył na 3. miejscu.

2018-02-18 19:45, Grzegorz Białecki