Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
O sprawowaniu władzy zwierzchniej przez zakon krzyżacki na Warsztatach bałtyjskich

Warsztaty bałtyjskie poprowadził dr hab. Jan Gancewski, prof. UWM

- Tą tematyką zajmuję się dokładnie od 1983 roku - powiedział nam prof. Gancewski. - Na pierwszym planie moich zainteresowań zawsze jest zakon krzyżacki, ale nie bitwy, nie wojny, nie pokoje, a gospodarka, struktura, zarządzanie, życie wewnątrz zakonu krzyżackiego w Prusach. Dzisiaj znowu będzie o zakonie krzyżackim (prof. Gancewski nie po raz pierwszy prowadził Warsztaty bałtyjskie - red.), ale trochę od innej strony. Będziemy się zajmować zakonem jako władcą korporacyjnym, który władał w Prusach od XIII do XVI wieku. Odpowiem m.in. na pytania, w jaki sposób to władztwo zakonu krzyżackiego się kształtowało i czy możemy mówić, pod koniec istnienia tego państwa w Prusach, że zakon był suwerenem?

Konkluzja z warsztatu nie była korzystna dla zakonu krzyżackiego.

- Od II Pokoju toruńskiego, czyli od 1466 roku, do sekularyzacji w 1525 roku, zakon tracił to władztwo, zresztą na własne życzenie, sprzedając majątek, dzieląc swoje władztwo terytorialne, no i de facto na przełomie XV i XVI stulecia przestał być suwerenem - podsumował prof. Gancewski.

Dr hab. Jan Gancewski, profesor UWM, jest absolwentem historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1997 roku uzyskał doktorat pisząc pracę zatytułowaną „Rola zamków krzyżackich w ziemi chełmińskiej od połowy XIV wieku do 1454 r.” Jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego Mrągowskie Studia Humanistyczne, poświęcone historii i literaturze m.in. na Mazurach. Jest też członkiem Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz wielu innych cenionych instytucji. W swoim dorobku naukowym ma wiele publikacji dot. zakonu krzyżackiego, a interesuje się szczególnie dziejami gospodarczymi zakonu.


2018-02-22 20:23, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24